Boeing źle używał skradzionych narzędzi. Krytyczne wady zagrażają życiu astronautów NASA

Boeing źle używał skradzionych narzędzi. Krytyczne wady zagrażają życiu astronautów NASA

Boeing został pozwany z powodu zarzutów dotyczących kradzieży własności intelektualnej oraz wyłudzenia narzędzi, które zostały zbudowane przez firmę rodzinną Wilson Aerospace do montażu komponentów używanych w rakietach NASA Space Launch System oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nie dość, że ukradli, to jeszcze źle używali...

Pozew oskarża Boeinga o kradzież flagowego produktu Wilson Aerospace, czyli Fluid Fitting Torque Device (FFTD). W swoim charakterze wykonawcy dla NASA, Boeing otrzymał zadanie złożenia ciężkiego pojazdu startowego SLS NASA do programu Artemis, mającego na celu dotarcie na Księżyc. Jednakże, podczas próby podłączenia silników, napotkano problemy. W 2014 roku Boeing miał rzekomo skontaktować się z firmą Wilson Aerospace i przez dwa lata współpracować, aby wykorzystać zastrzeżony patentami klucz, pozwalający na odpowiednie zastosowanie momentu obrotowego potrzebnego do zamocowania silników. Jednakże, prawnicy reprezentujący firmę Wilson Aerospace twierdzą, że nagle współpraca została przerwana po tym, jak Boeing zdecydował się anulować umowę z ich firmą. W trakcie trwania współpracy, Wilson Aerospace twierdził, że Boeing uzyskał nieuprawniony dostęp do ich własności intelektualnej i pobrał ją, aby opracować swoją własną wersję FFTD.

Boeing został oficjalnie pozwany za naruszenie praw autorskich, sprzeniewierzenie tajemnicy handlowej, spisek cywilny, oszustwo, wprowadzenie w błąd przez zaniedbanie, naruszenie umowy, bezpodstawne wzbogacenie i inne.

„Pomimo wieloletniego zaangażowania w znajdowanie innowacyjnych rozwiązań dla potrzeb Boeinga, Boeing wynagrodził wysiłki Wilsona, bezczelnie kradnąc własność intelektualną Wilsona związaną z czterema iteracjami flagowego produktu FFTD, wraz z innymi narzędziami wymyślonymi przez Wilsona, naruszając litanię prawa własności intelektualnej po drodze” – twierdzi pozew. Jednak rzekomy klucz dynamometryczny wykonany przez Boeinga był używany nieprawidłowo w SLS i ISS. Wilson Aerospace twierdził, że błędy w instalacji i używaniu narzędzia doprowadziły do ​​​​nieszczelności w laboratorium kosmicznym i rakiecie, opóźniając rozpoczęcie przez NASA misji Artemis I w zeszłym roku i zagrażając życiu.

Błędne wykorzystanie klucza zagraża życiu astronautów, pilotów, załogi i pasażerów.

„Co gorsza, ponieważ Boeing potajemnie ukradł własność intelektualną Wilsona, nie otrzymując pełnych instrukcji, jak ją prawidłowo zbudować, zainstalować i używać, kilka produktów lotniczych i kosmicznych zbudowanych przez Boeinga ma krytyczne wady bezpieczeństwa, które zagrażają życiu astronautów, pilotów, załogi i pasażerów, którzy wchodzą na pokład bez wiedzy o niebezpiecznym sprzęcie i pojazdach wyprodukowanych przez Boeinga lub na jego zlecenie”.

We wrześniu 2020 roku e-mailu pracownik Boeinga przyznał się mailowo do niewłaściwego wykorzystania własności intelektualnej Wilson Aerospace oraz wyraził "obawę o bezpieczeństwo sprzętu na orbicie". Wilson Aerospace wystąpił do sędziów, aby nakazali Boeingowi zniszczenie nielegalnie pozyskanych produktów oraz nakazali zrekompensowanie wszelkich zysków oraz wypłatę należnych odszkodowań.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Boeing źle używał skradzionych narzędzi. Krytyczne wady zagrażają życiu astronautów NASA

 0