Borderlands 3 spiracone. Złamano najnowszą wersję Denuvo

Borderlands 3 spiracone. Złamano najnowszą wersję Denuvo

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, jak pomimo swoich wad Denuvo wciąż potrafi skutecznie chronić gry przed piratami w najbardziej newralgicznym dla sprzedaży okresie zaraz po premierze. Przykładem tego było Borderlands 3, które zadebiutowało na rynku 13 września i miesiąc po premierze wciąż niedostępna była piracka wersji gry na PC, pomimo dużego zainteresowania tym tytułem. W końcu jednak, przeszło półtora miesiąca po debiucie, najnowsza wersja tego antypirackiego oprogramowania została złamana w tej produkcji, co oznacza, że gra dostępna jest już na pirackich serwisach (z góry zastrzegamy, że nie popieramy korzystania z nielegalnego oprogramowania i namawiamy do wspierania twórców poprzez nabywanie gier z legalnych źródeł).

W końcu jednak, przeszło półtora miesiąca po debiucie Borderlands 3, najnowsza wersja Denuvo została złamana w tej produkcji.

Ciekawe, czy w związku z tym Gearbox zdecyduje się na usunięcie Denuvo ze swojej gry, jak robi to część producentów, kiedy DRM zostaje w nich złamane? Takie działanie wydaje się w tym przypadku zasadne, ponieważ piraci i tak mają już dostęp do Borderlands 3, a zdaniem wielu osób w takiej sytuacji oprogramowanie antypirackie w gruncie rzeczy tylko „karze” osoby, które grają na legalnych kopiach gry. Oczywiście chodzi tu o kontrowersje związane z wpływem Denuvo na wydajność, co wynika z dodatkowego obciążenia CPU. Choć twórcy DRM bronią się twierdząc, że ich oprogramowanie nie ma praktycznie żadnego realnego wpływu na osiągi uzyskiwane przez nasze komputery w grach, to jednak kilkukrotnie udowodniano, że powoduje znaczący ubytek klatek na sekundę (choć nie w każdej grze i sytuacji).

Co ciekawe, Borderlands 3 nie najlepiej radzi sobie na starszych procesorach, ale trudno obecnie wyrokować, czy jest to wina Denuvo. Bardziej prawdopodobne wydaje się tu wykorzystanie starszego API DirectX 11. Co prawda gra wspiera DirectX 12, ale ta wersja znajduje się wciąż w fazie beta (i bardzo długo się wczytuje). Jeśli Gearbox usunie Denuvo z tego tytułu, będziemy mogli się przekonać, czy coś było na rzeczy z samym DRM. Tak czy inaczej, najnowsza wersja tego oprogramowania antypirackiego jest już łamana i spodziewać można się, że wkrótce na torrentach wysypie innymi grami, które korzystają z tej wersji software’u (F1 2019 i eFootball Pro Evolution Soccer 2020, FIFA 20?).    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Borderlands 3 spiracone. Złamano najnowszą wersję Denuvo

 0