Pracownicy branży gier wideo, będący członkami związku zawodowego SAG-AFTRA, strajkują od 26 lipca w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w tworzeniu gier. Aktorzy i firmy produkujące gry nie doszli do porozumienia w sprawie ochrony przed nadużyciami AI, co może opóźnić kilka tytułów w fazie rozwoju.
Pomimo obaw, że sytuacja wpłynie na premierę gry Grand Theft Auto 6, nowy raport Kotaku potwierdził, że gra Rockstar Games nie jest objęta działaniami strajkowymi. Według rzecznika wydawców gier wideo zaangażowanych w negocjacje z SAG-AFTRA, GTA 6 oraz inne tytuły będące w fazie rozwoju przed wrześniem 2023 r. są zwolnione ze strajku. Członkowie SAG-AFTRA rozpoczęli strajk po ponad półtorarocznych negocjacjach z firmami produkującymi gry, które nie zakończyły się porozumieniem. Strajk dotyczy firm takich jak Activision Productions, Blindlight, Disney Character Voices, Electronic Arts Productions, Formosa Interactive, Insomniac Games, Llama Productions, Take-Two Productions, VoiceWorks Productions i WB Games.
Strajk SAG-AFTRA oraz negocjacje z firmami produkującymi gry mogą mieć dalekosiężne konsekwencje dla przyszłości wykorzystania AI i ochrony pracowników w branży gier wideo.
Według SAG-AFTRA, producenci gier odmówili zapewnienia ochrony wykonawcom w kontekście wykorzystania AI w sposób jasny i wykonalny. Wzrost wykorzystania AI w branży gier, w tym generatywne narzędzia AI, które doprowadziły do utraty miejsc pracy, jest kluczowym punktem spornym. Pomimo strajku, dyrektor generalny Take-Two, spółki macierzystej Rockstar Games, wyraził pewność co do premiery GTA 6 jesienią 2025 r. Strajk SAG-AFTRA może jednak wpływać na inne projekty, które nie są objęte wyłączeniami.
Branża gier wideo coraz częściej wykorzystuje AI w procesie tworzenia gier, co budzi kontrowersje i obawy o przyszłość zatrudnienia w tej dziedzinie. Activision, producent Call of Duty, niedawno wprowadził do swojego sklepu internetowego kosmetyki do gry generowane przez AI, co dodatkowo podkreśla rosnącą rolę sztucznej inteligencji w branży.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Branża gier strajkuje przeciw AI. Spodziewajcie się opóźnionych premier