Branża PC ze wzrostem sprzedaży na przestrzeni minionych lat

Branża PC ze wzrostem sprzedaży na przestrzeni minionych lat

Obecna sytuacja na rynku PC-tów wygląda najlepiej od sześciu lat, ponieważ cały przemysł zamiast prognozowanego spadku zaliczył wzrost zysków. 

Jak wynika z danych opublikowanych przez Gartner i IDC sprzedaż komputerów, zamiast (wbrew wcześniejszym prognozom) spadać zaliczyła drobny progres. Pierwsza firma analityczna mówi o wzroście na poziomie 1,4% (62,095 miliony sprzedanego sprzętu przez wszelkich producentów), a druga podaje wartość 2,7% (62,269 mln). Warto zaznaczyć, że obie instytucje badają rynek PC-tów w różny sposób. Przykładowo IDC skupia się głównie na Chromebookach i nie sprawdza, chociażby tabletów z systemem Windows, w tym również takich z pokroju Surface Pro. Gartner natomiast wlicza w statystyki tablety z OS-em Microsoftu do grupy komputerów osobistych, przez co pomija Chromebooki oraz tablety bez Windowsa.

Sprzedaż PC-tów zaliczyła pierwszy istotny wzrost od blisko 6 lat. Według analityków przyczynić się do tego miała także rosnąca popularność Windowsa 10.

PC zaliczyły wzrost sprzedaży po raz pierwszy od wielu lat

Wydawało się, że tego rodzaju sprzęt napędza zysk branży hardware, ale jak się okazuje także zwykłe PC-ty przyczyniły się do sukcesu. Jest to pierwszy taki przypadek od 2012 roku. Co ciekawe według Mikako Kitagawa, analityka w Gartner swój wkład w napędzanie popytu miały blaszaki wyposażone w Windows 10 przeznaczone na rynek biznesowy. A jacy producenci mogą poszczycić się największym zainteresowaniem ze strony klientów? Otóż według Garntera na pierwsze miejsce wysuwają się Lenovo oraz HP - 21,9%, drugie zajmuje Dell - 16,8%, a na trzecim uplasowało się Apple - 7,1%. Jeżeli chodzi o IDC czołówka wygląda nieco inaczej: HP - 23,9%, Lenovo - 22,1%, Dell - 18,1. Oczywiście wszystkie przytoczone firmy mogą pochwalić się wzrostem sprzedanych urządzeń.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Branża PC ze wzrostem sprzedaży na przestrzeni minionych lat

 0