Branża w kryzysie. Sprzedaż CPU z największym spadkiem od 30 lat

Branża w kryzysie. Sprzedaż CPU z największym spadkiem od 30 lat

Napływają nowe dane z rynku, sygnalizując, że rok 2022 był jednym z najsłabszych w historii dla branży technologicznej. W ciągu roku sprzedaż procesorów do komputerów PC odnotowała nie jeden, ale dwa rekordowe kwartalne spadki. Mimo niesprzyjającej sytuacji, AMD zdołało jednak zwiększyć udziały w rynku w obu przypadkach.

Mercury Research podaje, że czwarty kwartał 2022 roku przyniósł największy spadek sprzedaży procesorów do komputerów PC od trzech dekad. Jeśli wydaje się Wam, że już coś takiego czytaliście, to dlatego, że w zeszłym roku odnotowano jeszcze jeden niemal równie fatalny kwartał. 

Wyłączając procesory ARM, w 2022 roku sprzedano około 374 milionów procesorów, o 21 procent mniej niż w 2021 roku. Przychody z procesorów w 2022 roku spadły o 19 procent do 65 miliardów dolarów. Główną przyczyną są korekty zapasów, które miały większy wpływ niż spadająca sprzedaż. Oznacza to, że chociaż dostawy gwałtownie spadły, niekoniecznie oznaczało to równie gwałtowny spadek sprzedaży użytkownikom końcowym.

Mercury Research podaje, że czwarty kwartał 2022 roku przyniósł największy spadek sprzedaży procesorów do komputerów PC od trzech dekad.

Branża w kryzysie. Sprzedaż CPU z największym spadkiem od 30 lat

Innym ważnym szczegółem jest to, że spadek dotknął procesory x86 bardziej niż pozostałe kategorie CPU. Ostatnie raporty wskazują, że układy ARM zyskują udział w rynku laptopów, co sugeruje, że nie zaliczyły takiego spadku w zeszłym roku, jak jednostki x86.

Producenci technologii walczyli o zwiększenie zapasów po tym, jak borykali się dużymi problemami w łańcuchu dostaw, które rozpoczęły się w 2020 r., które zbiegły się ze wzrostem popytu. Doprowadziło to do nadpodaży, która w połączeniu ze spadkiem popytu w 2022 roku przełożyła się na duże spadki. 

Przychody z pamięci DRAM odnotowały największy globalny spadek od 2008 roku. Z kolei karty graficzne do komputerów stacjonarnych odnotowały najniższą sprzedaż od 2005 roku. W związku z tym firmy takie jak NVIDIA i AMD zmniejszyły zamówienia u TSMC. Spadający popyt na smartfony doprowadził do najsłabszych wyników od 8 lat z największym kwartalnym spadkiem przychodów Samsunga i Apple od 2016 roku.

Jak wynika z niektórych analiz dla innych sektorów, Mercury spodziewa się, że sytuacja na rynku procesorów utrzyma się przez pierwszą połowę 2023 r., zanim nastąpi zwrot w drugiej połowie.

Kiedy firma Mercury podała dane za drugi kwartał 2022 r., pokazały one wzrost udziału AMD w rynku, który został powtórzony w czwartym kwartale. W latach 2021-2022 udział czerwonego zespołu w rynku procesorów x86 wzrósł z 23 do 30 procent. Większość z tych zysków dotyczyła sektora procesorów serwerowych, chociaż Intel zwiększył w tym czasie udziały w rynku procesorów mobilnych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Branża w kryzysie. Sprzedaż CPU z największym spadkiem od 30 lat

 0