Brazylijski urząd konfiskuje iPhone'y ze sklepów, bo nie mają ładowarek

 Brazylijski urząd konfiskuje iPhone'y ze sklepów, bo nie mają ładowarek

Brazylijskie Ministerstwo Sprawiedliwości nakazało we wrześniu wstrzymanie sprzedaży iPhone'ów w tym kraju po stwierdzeniu, że Apple szkodzi konsumentom, nie oferując ładowarki w zestawie. Nawet po grzywnach w wysokości miliona dolarów Apple nadal nie zmieniło swojego podejścia na tym rynku, co doprowadziło teraz do konfiskaty iPhone'ów ze sklepów przez urząd ochrony konsumentów w tym kraju.

Jak poinformował Tecnoblog, Procon-DF przejęło „setki iPhone'ów w różnych sklepach w Brasilii”, stolicy Brazylii. W akcji o nazwie „Operacja Rozładowanie” chce zmusić Apple do przestrzegania lokalnego prawa, które wymaga sprzedaży smartfonów z ładowarką dołączoną w zestawie.

Brazylijski urząd skonfiskował „setki iPhone'ów w różnych sklepach w Brasilii”, stolicy kraju.

Chcesz kupić iPhone 14 Pro lub Pro Max? Może być z tym problem z powodu opóźnienia dostaw

Według doniesień, iPhone'y zostały przejęte w sklepach operatorów komórkowych i autoryzowanych sklepach Apple. Organ zakazał sprzedaży wszystkich iPhone'ów, które nie mają ładowarki w pudełku, co jest dużym problemem dla producenta. Chociaż Apple przestało dostarczać adapter za darmo z iPhonem 12, firma zaktualizowała również iPhone'a 11 o nowe, bardziej kompaktowe pudełko bez ładowarki. Oznacza to, że dotyczy to już czterech generacji tych smartfonów. 

Po zajęciu iPhone'ów brazylijski oddział Apple zwrócił się do rządu o zezwolenie na sprzedaż smartfonów w kraju do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu. Firma powiedziała portalowi Tecnoblog, że pomimo operacji zajęcia na razie nadal sprzedaje iPhone'y w kraju.

Jak podkreśla MacMagazine, sędzia Diego Câmara Alves, który zezwolił firmie na dalszą sprzedaż iPhone'ów w Brazylii do czasu prawomocnego orzeczenia, uważa, że producent nie narusza żadnych praw konsumentów. Sędzia twierdzi też, że wydając taką decyzję, brazylijski urząd „nadużywa swoich uprawnień”. Apple jest przekonane, że wygra ten spór prawny, a klienci „są świadomi różnych opcji ładowania i podłączania swoich urządzeń”.

Pomimo tego, że Apple oficjalnie jest pewne swoich racji, niedawna decyzja firmy pokazuje coś innego. Wraz z premierą Apple TV nowej generacji, które jest dostarczane ze zaktualizowaną wersją Siri Remote z USB-C zamiast Lightning, firma przestała sprzedawać produkt z dołączonym kablem ładującym. Co ciekawe jednak, w Brazylii nowy Apple TV 4K nadal jest dostarczany z przewodem USB-C w zestawie. Chociaż firma nie podaje powodów, dla których podjęła tę decyzję, wydaje się całkiem oczywiste, że chce uniknąć dalszych kar od brazylijskiego regulatora.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Brazylijski urząd konfiskuje iPhone'y ze sklepów, bo nie mają ładowarek

 0