Brytyjskie oprogramowanie do projektowania zaawansowanych chipów nie trafi do Chin. Wkroczył rząd...

Brytyjskie oprogramowanie do projektowania zaawansowanych chipów nie trafi do Chin. Wkroczył rząd...

Rząd Wielkiej Brytanii zablokował sprzedaż brytyjskiego oprogramowania do projektowania chipów chińskiej firmie, powołując się na bezpieczeństwo narodowe. Jest to kolejny krok tamtejszego rządu w celu ochrony własności brytyjskich firm technologicznych.

Sekretarz ds. biznesu Kwasi Kwarteng wydał ostateczną decyzję na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie narodowym i inwestycjach 2021 (NSIA), która weszła w życie z początkiem tego roku. W efekcie uniemożliwiło to sprzedaż Pulsic Limited z siedzibą w Bristolu firmie Super Orange HK Holding Limited, która starała się przejąć cały kapitał zakładowy Pulsic. 
Pulsic to firma zajmująca się automatyzacją projektowania elektronicznego (EDA), która tworzy narzędzia do planowania rozmieszczenia przestrzennego i połączeń, które są wykorzystywane do projektowania i opracowywania układów obwodów dla chipów. Firma twierdzi, że jej produkty są odpowiednie do „ekstremalnych wyzwań projektowych w zaawansowanych procesach”.

Wielka Brytania zablokowała możliwość sprzedaży oprogramowania do projektowania zaawansowanych chipów do chińskiej firmy, która pośrednio jest wspierana przez chiński rząd. Jest to najwyraźniej element strategii ograniczania możliwości rozwoju chińskiej technologii, którą praktykują również Stany Zjednoczone.

Sprzedaż została uznana za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ narzędzia opracowane przez Pulsic i wiedza specjalistyczna w nim zawarta kwalifikują się jako technologie podwójnego zastosowania, co oznacza, że ​​mogą być wykorzystane w tworzeniu nowoczesnych zintegrowanych obwodów, "które mogłyby być używane w cywilnym lub wojskowym łańcuchu dostaw". Oczywiście do takiego opisu pasuje mnóstwo technologii, które są bez przeszkód sprzedawane. Domyślać się więc można, że głównym celem jest ograniczenie możliwości rozwoju Chin, co jest postrzegane przez rząd jako zagrożenie samo w sobie.

Super Orange HK Holding Ltd zostało założone w Hongkongu tylko w zeszłym roku przez firmę o nazwie Nanjing Puxin Software, która z kolei wydaje się być w całości własnością Shanghai UniVista Industrial Software Group, firmy wspieranej przez  chiński państwowy fundusz inwestycyjny założony w 2014 roku w celu napędzania rozwoju chińskiego przemysłu półprzewodników i znany w Chinach jako "The Big Fund".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Brytyjskie oprogramowanie do projektowania zaawansowanych chipów nie trafi do Chin. Wkroczył rząd...

 0