BSI: Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką internetową

BSI: Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką internetową

Google Chrome od dawna wiedzie prym w kategorii najpopularniejszej przeglądarki na świecie i wyboru użytkowników nie zdołał zmienić nawet fakt pobierania przez program niemałego zasobu pamięci RAM. Bezpieczeństwo to jeden z kluczowych aspektów przeglądarki i okazuje się, że tutaj liderem jest produkt Mozilli. Według Niemieckiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego Firefox spełnił wszystkie wymogi, które pojawiły się podczas specjalnego audytu. BSI sprawdziło dostępne na rynku przeglądarki właśnie pod kątem systemu zabezpieczeń, zaś zwycięzcą okazał się Firefox w wersji 68. Ogółem testom poddano jeszcze inne przeglądarki w postaci Chrome 76, Internet Explorer 11, a także Microsoft Edge 44. Natomiast w sprawdzianie pominięto Operę, Safari oraz Vivaldi.

Według Niemieckiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego to Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką internetową.

BSI: Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką internetową

Audyt przeprowadzono z wykorzystaniem wytycznych opisanych jako „nowoczesne zasady bezpieczeństwa przeglądarek internetowych". Firefox spełnił wymogi kilkudziesięciu wytycznych. Niemiecka Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego korzysta zazwyczaj z tego dokumentu, aby doradzać agencjom rządowym czy wielu firmom w kwestii przeglądarek. Warto podkreślić, że pierwszy tego rodzaju przewodnik BSI opublikowało dwa lata temu, lecz od tamtej pory oczywiście wiele się zmieniło w świecie technologii i wytyczne oraz samą listę należało zaktualizować. W raporcie uwzględniono kilka nowoczesnych rozwiązań jak choćby HSTS, SRI, CSP 2.0, ulepszone mechanizmy obsługi certyfikatów czy obsługi danych telemetrycznych. Jakie elementy ma posiadać najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa na świecie?

Otóż musi mieć np. listę zaufanych certyfikatów czy obsługiwać HTTP Strict Transport Security (HSTS) (RFC 6797). Cały dokument BSI przeczytacie na tej stronie. Cóż ciężko ocenić czy niemiecki raport przyczyni się do nagłego wzrostu zainteresowania Firefoxem. Chociaż bezpieczeństwo to ważna kwestia to wynik przeglądarki Mozilli raczej nie zmieni poglądów większej części społeczności. Ze statystyk NetMarketShare wynika, że Chrome zainstalowało na swoich urządzeniach aż 67,11 procent użytkowników, z kolei na drugim miejscu uplasował się Firefox z 9,20 procent.

Pokaż / Dodaj komentarze do: BSI: Firefox jest najbezpieczniejszą przeglądarką internetową

 0