Cała Szwecja przeciw Tesli. Ogromny strajk przeciwko firmie Elona Muska

Cała Szwecja przeciw Tesli. Ogromny strajk przeciwko firmie Elona Muska

Kolejne związki zawodowe w Szwecji przyłączają się do strajku mechaników Tesli przeciwko producentowi samochodów elektrycznych. Dokerzy w Szwecji odmawiają rozładunku pojazdów Tesli, ekipy konserwacyjne nie wykonują prac porządkowych w sklepach Tesli, a uszkodzone punkty ładowania pozostają nienaprawione. Nawet dostawy poczty Tesli w przyszłym tygodniu zostaną wstrzymane.

W kraju, gdzie zatrudniona jest stosunkowo niewielka liczba pracowników Tesli, Szwecja stała się obszarem konfliktu z Elonem Muskiem. Tysiące pracowników odmawia jakiejkolwiek współpracy z firmą Tesla, domagając się podpisania umowy zbiorowej z krajowymi mechanikami. Strajk początkowo rozpoczął się w siedmiu warsztatach, ale szybko się rozrósł. Szwedzki Związek Pracowników Transportu ogłosił, że od dzisiaj będzie blokował wszystkie pojazdy Tesli we wszystkich portach kraju, jeśli Tesla nie podpisze umowy zbiorowej z IF Metall, która reprezentuje część mechaników Tesli spośród 300 000 członków. Związek Pracowników Transportu w Szwecji obejmuje 57 000 pracowników w kraju. Bojkot rozpoczął się 7 listopada w czterech szwedzkich portach, lecz obecnie objął wszystkie porty w kraju. Członkowie IF Metall strajkują od 27 października.

Tesla jak dotąd skutecznie walczyła ze związkami zawodowymi, jednak Szwecja to bardzo trudny przeciwnik.

Dodatkowo, Szwedzki Związek Pracowników Utrzymania Budynków wzywa do strajk, odmawiając sprzątania kilku centrów handlowych i usługowych Tesli w całym kraju. Nawet poczta dołącza do protestu, z zamiarem zaprzestania dostarczania przesyłek do Tesli, jeśli ta nie podpisze umowy do 20 listopada.

Tesla po raz pierwszy wkroczyła do Szwecji w 2013 roku, podkreślając, że przestrzega szwedzkich standardów pracy. Niemniej firma twierdzi, że nie zamierza podpisywać umów zbiorowych, argumentując brakiem zakładu produkcyjnego w Szwecji.

Związki zawodowe stanowią istotny element szwedzkiego modelu pracy, gdzie około 90% siły roboczej należy do związków zawodowych i korzysta z ochrony wynikającej z umów zbiorowych, które regulują wynagrodzenia, ubezpieczenia, emerytury oraz warunki pracy.

Elon Musk stoi także przed związkowymi wyzwaniami w Gigafactory Berlin-Brandenburg, jednej z sześciu takich fabryk na świecie i jedynej w Europie. W Stanach Zjednoczonych Tesla dotąd skutecznie stłumiła związki zawodowe w swoich zakładach, ale w obliczu narastającego oporu w Europie wszyskie oczy skupiają się na tym, co wydarzy się w Szwecji, a także na reakcji United Auto Workers.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cała Szwecja przeciw Tesli. Ogromny strajk przeciwko firmie Elona Muska

 0