Cambridge Analytica ogłasza bankructwo. To jednak nie koniec handlu danymi

Cambridge Analytica ogłasza bankructwo. To jednak nie koniec handlu danymi

W związku z niedawnym skandalem, który nieodwracalnie będzie łączył się z nazwą firmy oraz mając na uwadze nadchodzące pozwy, Cambridge Analytica złożyło wniosek o upadłość. To jednak nie koniec historii, bo na gruzach Cambridge Analytica powstało Emerdata. 

Cambridge Analytica wraz z nadrzędną firmą SCL Elections (która jest oddziałem prywatnego militarnego podwykonawcy SCL Group) ogłosiły, że złożono wnioski o niewypłacalność oraz bankructwo w Anglii i USA. Firma zaznacza również, że zaprzestano jakichkolwiek działalności. Skandal z pozyskiwaniem danych, w który zamieszane było Cambridge Analytica sprawił, że przedstawiciele firmy doszli do wnioski, że dalsza działalność jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu. To jednak nie koniec działalności firmy, a właściwie zmieni się tylko nazwa. Kadra zarządzająca SCL Group i  Cambridge Analytica na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy powołała do życia nową firmę. Emerdata została założona przez Roberta Mercera, który był nie tylko największym inwestorem Cambridge Analytica, ale również finansował w 2016 roku kampanię Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydencki. Dyrektorski stołek, poza córkami Mercera, otrzymał również Johnson Ko Chun Shun, biznesowy partner, który powołał do życia prywatną firmę ochroniarską, znaną na całym świecie jak Blackwater, które zmieniło nazwę na Xe Services po udowodnieniu, że pracownicy firmy byli zamieszani w zabijanie cywili w Iraku.

Cambridge Analytica odchodzi, a na jej miejsce wskakuje Emerdata, które będzie kontynuować działalność poprzednika

Według źródeł New York Times, SCL Group planowało zmianę nazwy Cambridge Analytica, podobnie jak zrobiło to Blackwater, jednakże w toku konsultacji uznano, że Emerdata to idealny sposób na połączenie  SCL Group i Cambridge Analytica w jedną firmę. Co ciekawe, jeden z bohaterów ostatnich skandali, były CEO Cambridge Analytica Alexander Nix, potajemnie nagrany podczas rozmów o wręczaniu łapówek i  szantażowaniu polityków i który razem z innymi dyrektorami z SCL Group zrezygnował z posady, również znalazł się na pokładzie Emerdata. Czeka nas powtórka z rozrywki? SCL Group było zamieszane w wybory na wiele lat przed tym jak stworzyli Cambridge Analytica w celu wykorzystania danych Facebooka, więc ich zarządzający najprawdopodobniej będą robili dokładnie to samo, jednak pod nową nazwą. Biorąc jednak pod uwagę obiecywaną przez Facebooka zmianę dostępu do danych użytkowników, SCL Group i ich nowa firma Emerdata nie będą mogli w tak łatwy sposób nadużywać zasobów platformy społecznościowej.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cambridge Analytica ogłasza bankructwo. To jednak nie koniec handlu danymi

 0