CAMM już wkrótce zastąpi laptopowe pamięci SO-DIMM i stanie się nowym standardem

CAMM już wkrótce zastąpi laptopowe pamięci SO-DIMM i stanie się nowym standardem

Nowe pamięci CAMM, które po raz pierwszy wprowadził Dell, są coraz bliżej zastąpienia stosowanego od dawna standardu SO-DIMM w laptopach.

CAMM, co oznacza Compression Attached Memory Module, to pamięci wprowadzone po raz pierwszy przez firmę Dell w laptopie Precision 7670. Pamięci zaprojektowała firma Toma Schnella, który jest jednocześnie wybitnym inżynierem Dell'a, a także członkiem komitetu JEDEC. To właśnie on powiedział PC World, że „CAMM Common Spec” będzie kolejnym standardem pamięci RAM dla laptopów. Wydaje się, że zakulisowo poczyniono już duże postępy, a specyfikacja 0,5 została już zatwierdzona przez około 20 firm z grupy zadaniowej, a JEDEC spodziewa się sfinalizować specyfikację 1,0 w drugiej połowie tego roku.

Firma Dell wprowadziła na rynek w zeszłym roku projekt Compression Attached Memory Module. Teraz wiadomo, że CAMM wkrótce zastąpi SO-DIMM, nad czym pracuje obecnie JEDEC.

Schnell nie mógł ujawnić, które firmy członkowskie JEDEC głosowały nad standardem, ponieważ ujawnienie tego należy do każdego członka. Co zaskakujące, wszyscy jednogłośnie głosowali za specyfikacją bez sprzeciwów. W JEDEC uczestniczy ponad 350 firm członkowskich, ale tylko niewielka garstka z około 20 firm znalazła się w grupie głosującej, która zatwierdziła specyfikację 0,5.

CAMM może odchudzić laptopy i to o kilka gramów wagi. Może to również pomóc w zwiększeniu pojemności pamięci laptopa, ponieważ Dell reklamuje model Precision 7670 z opcjami CAMM do 128 GB. Projekt firmy Dell zmniejszył fizyczną odległość między pamięcią a procesorem, a płyta pamięci i złącza była również znacznie cieńsza. Ostateczna specyfikacja nie będzie kopią projektu Della, ale będzie oparta na nim, gdy firmy dopracują ostateczne szczegóły.

Ponieważ specyfikacja JEDEC CAMM v1.0 ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie 2023 r., urządzenia obsługujące ten nowy standard pamięci mają zadebiutować w 2024 r. Obecnie koszt budowy CAMM jest nieco wyższy niż w przypadku SO-DIMM, więc pierwsze urządzenia wyposażone w tę pamięć będą prawdopodobnie projektami laptopów klasy premium. Wcześniej wiele osób obawiało się, że Dell zachowa innowację jedynie dla siebie, co może być problemem w przyszłości dla klientów, jeśli pamięci się nie przyjmą. Jak widać, obawy te były bezpodstawne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CAMM już wkrótce zastąpi laptopowe pamięci SO-DIMM i stanie się nowym standardem

 0