CBDC nie obchodzi Japończyków, pomimo trwających testów i wysiłków rządu

CBDC nie obchodzi Japończyków, pomimo trwających testów i wysiłków rządu

Nowe ustalenia wykazują, że w Japonii koncepcja CBDC nie zdążyła jeszcze zdobyć popularności wśród miejscowych mieszkańców.

Kazuo Ueda, prezes Banku Japonii, podczas niedawnego przemówienia, zauważył, że mniej niż 20 procent populacji Japonii jest zaznajomione z terminem CBDC. Dodatkowo, kolejne 20 procent, choć słyszało o pojęciu CBDC, nie posiadało wystarczającej wiedzy, aby je zrozumieć. Rozważając tę kwestię związana ze świadomością, Ueda szczegółowo wyjaśnił, czym są CBDC i dlaczego mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych banknotów.

Zdaniem prezesa Banku Japonii – pieniądze z natury podlegają zmianom, co ma miejsce obecnie wraz z pojawieniem się walut cyfrowych, takich jak CBDC.

W swoim wystąpieniu, prezes Banku Japonii wyraził poparcie dla wprowadzenia krajowego CBDC, argumentując, że mogłoby to przyspieszyć realizację płatności, zwłaszcza w przypadku transakcji o większych nominałach, oraz wskazać na inne potencjalne korzyści. Podkreślił także, że CBDC wymagają jedynie cyfrowych portfeli, w przeciwieństwie do tradycyjnych banknotów, które wymagają fizycznego przechowywania. „W wielu krajach, w tym w Japonii, badano handel detaliczny CBDC, zakładając, że będzie on porównywalny z gotówką – innymi słowy banknotami i monetami – pod względem ich roli i funkcji jako środka płatniczego. Gotówka stanowi bezpośrednie zobowiązanie banku centralnego. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do istniejących cyfrowych metod płatności” – powiedział Ueda .

Według prezesa Banku Japonii– pieniądze z natury podlegają zmianom, co ma miejsce obecnie wraz z pojawieniem się walut cyfrowych, takich jak CBDC. Zbudowane w oparciu o sieci blockchain i emitowane przez banki centralne, CBDC są wirtualnym symbolem walut fiducjarnych. Prace badawczo-rozwojowe i próby wokół CBDC nasiliły się w kilku częściach świata, zwłaszcza w Azji. W lipcu ubiegłego roku Japonia rozpoczęła serię dyskusji z 60 firmami na temat pilotażowego programu rozwoju cyfrowego jena. W projekcie tym wzięło udział także kilka dużych japońskich banków, a także firmy technologiczne, takie jak Sony oraz należący do Toyoty Lawson.

Japońskie CBDC wkroczyło w fazę próbną około kwietnia ubiegłego roku, podczas której Bank Japonii chciał przeanalizować techniczną wykonalność i przypadki użycia cyfrowego jena. Japonia może spodziewać się szerszego wprowadzenia cyfrowego jena do 2026 r. Indie, Chiny i Hongkong również szybko pracują nad opracowaniem i wdrożeniem swoich odpowiednich CBDC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: CBDC nie obchodzi Japończyków, pomimo trwających testów i wysiłków rządu

 0