Celnicy przechwycili 780 procesorów Intel o wartości 137 000 USD

Celnicy przechwycili 780 procesorów Intel o wartości 137 000 USD

Chińscy celnicy donoszą zaskakującym odkryciu podczas kontroli w porcie Gongbei, łączącym Makau i Zhuhai w Chinach. Przemytnicy starali się przewieźć 780 procesorów Intel, wykorzystując dość niekonwencjonalne metody.

Wykrywacz metali się nie sprawdził, bo procesory ukryto w silniku.

W ostatnich miesiącach sporo słyszeliśmy o próbach przemytu podzespołów komputerowych, które dziesiątkami przylepiano do ciała. Przechodzenie obok wykrywaczy metali z taką ilością metalu na ciele wiązało się z dużym ryzykiem. Nawet fałszywy silikonowy brzuch nie mógłby skutecznie zakryć procesorów przed wykrywaczami. Niemniej jednak, ukrywanie metalowych przedmiotów wewnątrz innych metalowych elementów zdaje się być nieco bardziej wyrafinowanym podejściem, choć i to wiąże się z pewnym ryzykiem, zwłaszcza w przypadku kontroli ręcznej. Tym razem próbowano ukryć 780 procesorów Intela w silniku transgranicznego autobusu.

Przemytnicy procesorów tym razem wykazali się pomysłowością, jednak plan i tak się nie powiódł.

Funkcjonariusze celni w Gongbei wykryli niepokojące elementy w pojeździe, opierając się na cyfrowych zdjęciach. Głębsza analiza skupiła się na silniku pojazdu, gdzie odkryto zmyślną modyfikację, mającą na celu ukrycie przemycanych towarów. W tym przypadku były to aż 780 procesorów marki Intel. Wartość przemytu oszacowano na ponad milion juanów, co przekłada się na około 137 341 dolarów. Mimo że nie udało się uzyskać pełnej dokumentacji dotyczącej skonfiskowanych procesorów, zdaniem ekspertów mogą one należeć do serii 12. generacji Alder Lake lub 13. generacji Raptor Lake.

Chiński rynek elektroniki komputerowej funkcjonuje w dużej mierze w szarej strefie. Procesory, karty graficzne i dyski SSD stanowią najczęściej poszukiwane komponenty przez nabywców. To właśnie tam można znaleźć korzystne oferty na sprzęt, który normalnie kosztowałby znacznie więcej w tradycyjnych sklepach, często jednak kupujący jest pozbawiony jakiejkolwiek gwarancji

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Celnicy przechwycili 780 procesorów Intel o wartości 137 000 USD

 0