Spadek wartości kryptowalut związany jest również z problemami wielu firm, które opierały swoją działalność o cyfrowe tokeny. Wiele projektów zwalnia pracowników, lub spowalnia działalność, a niektóre nie są już w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań i bankrutują.
Amerykańscy pożyczkodawcy kryptowalut Celsius Network i Voyager Digital poinformowali, że złożyli wniosek o upadłość w Nowym Jorku, stając się kolejnymi ofiarami dramatycznego spadku cen monet w sektorze kryptowalut. Celsius z siedzibą w New Jersey zamroził wypłaty w zeszłym miesiącu, powołując się na "ekstremalne" warunki rynkowe, odcinając dostęp do oszczędności dla inwestorów indywidualnych. W złożonym wniosku upadłościowym Celsius oszacował swoje aktywa i pasywa na 1 do 10 miliardów dolarów, przy ponad 100 000 wierzycieli. Firma ma dostęp do 167 milionów dolarów w gotówce. "To właściwa decyzja dla naszej społeczności i firmy" – powiedział współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Celsius, Alex Mashinsky.
Celsius Network i Voyager Digital - dwóch dużych pożyczkodawców złożyło wnioski o upadłość po załamaniu rynku kryptowalut. Stanowe organy nadzoru papierów wartościowych w New Jersey, Teksasie i Waszyngtonie wszczęły dochodzenia w sprawie tych firm.
Voyager Digital to kolejna firma, która zajmuje się pożyczaniem kryptowalut i oferuje swoim użytkownikom bardzo wysokie aprecjacje sięgające nawet 12%. Firma jednak podobnie jak Celsius, zawiesiła wypłaty, wpłaty pieniędzy i handel na swojej platformie. Upadek Voyagera był spowodowany przede wszystkim upadkiem funduszu hedgingowego Three Arrows Capital (3AC), który był mu winien około 675 milionów dolarów (15250 BTC, wówczas około 325 milionów dolarów, oraz USDC za 350 milionów dolarów). Fundusz ogłosił bankructwo w ramach rozdziału 15, a Voyager Digital tydzień później złożył wniosek o 11 rozdział. Firma ma obecnie w przybliżeniu 1,3 miliarda dolarów w kryptowalutach, 350 mln USD w Metropolitan Commercial Bank (dla swoich klientów) oraz 110 USD własnych pieniędzy.
Pożyczkodawcy kryptowalut, tacy jak Celsius, rozkwitli podczas pandemii COVID-19, przyciągając deponentów z wysokimi stopami procentowymi i łatwym dostępem do pożyczek rzadko oferowanych przez tradycyjne banki. Pożyczali tokeny głównie inwestorom instytucjonalnym, czerpiąc zysk z różnicy. Jednak model biznesowy pożyczkodawców został poddany analizie po gwałtownej wyprzedaży na rynku kryptowalut wywołanym upadkiem terraUSD i luna w maju.
Obie firmy złożyły wniosek o ochronę na podstawie Rozdziału 11, co pozwoli im kontynuować działalność, jednocześnie próbując zreorganizować swoje długi wobec wierzycieli. Stanowe organy nadzoru papierów wartościowych w New Jersey, Teksasie i Waszyngtonie wszczęły dochodzenia w sprawie tych firm
Pokaż / Dodaj komentarze do: Celsius Network i Voyager Digital - kryptowalutowi pożyczkodawcy bankrutują i proszą o ochronę