Ceny kart graficznych Nvidii rosną - przyczyną kopacze kryptowalut

Ceny kart graficznych Nvidii rosną - przyczyną kopacze kryptowalut

Jeśli właśnie przymierzacie się do złożenia nowego komputera do gier, który pozwoli Wam osiągnąć poziom zbliżony do nadchodzącego Xbox One X, to nie jest to najlepszy czas na takie zabiegi.

Wszystko za sprawą rosnącej popularności kryptowalut związanej z ich bańką cenową, które sprawiły, że ceny Radeonów w ostatnich tygodniach mocno poszybowały do góry i obecnie na wielu rynkach zakup takich modeli, jak Radeon RX 570 czy RX 580, po rozsądnych standardowych kwotach jest praktycznie niemożliwy. Problem nie omija także produktów Nvidii i karty graficzne tego producenta również bardzo szybko znikają z magazynów. Wystarczy spojrzeć na ofertę sklepu Newegg, by przekonać się, że ten oferuje jedynie dwie 3 GB wersje modelu GeForce GTX 1060, a co więcej te sprzedawane są po 20 USD i 30 USD więcej niż ich sugerowana przez producenta cena. Co prawda można nabyć 6 GB warianty GTX-a 1060, ale te też oferowane są po mocno zawyżonych cenach. Po premierze Radeona RX 580, GeForce’a GTX 1060 6 GB nabyć można było już za 240 USD lub nawet mniej, natomiast teraz trudno znaleźć ofertę w cenie poniżej 270 USD, a niektóre modele sprzedawane są nawet po 310 USD.

Wyraźny wzrost cen kart graficznych spowodowany rosnącą popularnością BitCoina i innych kryptowalut obejmuje nie tylko modele AMD, ale i produkty Nvidii, co widać w najnowszych ofertach zachodnich sklepów

Z podobną sytuacją mamy do czynienia na Amazonie, gdzie jedynie EVGA 3GB GTX 1060 nabyć można po cenie zbliżonej do sugerowanej przez producenta. Jeszcze gorzej sprawa ma się z kartą GeForce GTX 1070, która rzekomo powinna kosztować 380 USD, ale najtańsza oferta jaką można znaleźć na Newegg to model wyceniony na aż 472 USD – co więcej, są tu nawet wersje za 600 USD. W przypadku Amazonu zapłacić trzeba zaś przynajmniej 450 USD. Nie trzeba chyba dodawać, że zakup GTX-a 1070 po tych cenach nie wydaje się być rozsądnym posunięciem, ponieważ za 500 USD możemy nabyć wydajniejszego GeForce’a GTX 1080. Być może sytuacja się unormuje, kiedy na rynku pojawią się specjalne modele od AMD i Nvidii dedykowane kopaniu kryptowalut, o których wspominały ostatnie przecieki.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny kart graficznych Nvidii rosną - przyczyną kopacze kryptowalut

 0