Ceny pamięci DRAM spadną na początku 2019 roku

Ceny pamięci DRAM spadną na początku 2019 roku

Rynek pamięci DRAM sam zaczyna wprowadzać się na właściwe tory i obserwujemy kolejną korektę cen. Według DRAMeXchange producenci płacili od 1,6 do 3,2 procenta mniej za 4 GB lub 8 GB moduły pamięci RAM w listopadzie w porównaniu do miesiąca poprzedzającego. Analitycy przewidują jeszcze większe obniżki w pierwszym kwartale 2019 roku. Ceny pamięci poszybowały w górę do niesamowicie wysokich wartości na początku 2018 roku, co było efektem niewystarczających dostaw. Braki magazynowe spowodowały wzrost cen, a gdy producenci modułów pamięci stwierdzili, że nie są w stanie zapewnić produkcji na wystarczającym poziomie do zaspokojenia potrzeb rynkowych, wszczęto dochodzenie, które miało wykazać, że producenci działają w zmowie, sztucznie ograniczając produkcję, by utrzymać wysokie ceny.

Analitycy przewidują, że ceny pamięci DRAM spadną o kolejne 10 procent na początki 2019 roku.

Jak tylko firmy ponownie zwiększyły produkcję, rynek niemal natychmiast odpowiedział spadkiem cen pamięci. Jest to jeden z powodów, dla których Samsung ponownie ograniczył produkcję. DRAMeXchange twierdziło we wrześniu ceny pamięci spadną nawet o 5 procent w 2018 roku. Teraz analitycy uważają, że trend ten się utrzyma i na początki 2019 roku ceny PC DRAM, pamięci serwerowych i przemysłowych spadną o kolejne 10 procent. Pamięci mobilne raczej nie zanotują szybkich spadków, ponieważ nie odnotowano tutaj również znacznych podwyżek. Ceny spadły ze względu na zwiększenie produkcji, ale również ze względu na napięcia pomiędzy USA a Chinami.

Oba te kraje wykorzystują rynek DRAM jaki jedną z kart przetargowych w wojnie handlowej, zarzucając sobie wzajemnie, że firmy po obu stronach Pacyfiku stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. DRAMeXchange wyjaśnia, że to wszystko może prowadzić do bardziej przewidywalnej sytuacji na rynku: "Jeśli chodzi o pamięci PC DRAM, spodziewać się można obniżek o 10% w pierwszym kwartale 2019 roku, ponieważ produkty PC DRAM są bardzo wrażliwe na zmiany w zapotrzebowaniu i stanach magazynowych. Ciągły wzrost dostaw, niski sezon zakupowy i nadwyżki magazynowe mogą wywołać dalszy spadek cen w porównaniu do tego kwartału. Analogicznie wygląda sytuacja z pamięciami serwerowymi, gdzie możemy zaobserwować jeszcze większe spadki cen".

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci DRAM spadną na początku 2019 roku

 0