Ceny pamięci DRAM wciąż w górę. Przewidywane dalsze podwyżki

Ceny pamięci DRAM wciąż w górę. Przewidywane dalsze podwyżki

Ceny pamięci DRAM rosną nieustannie od początku tego roku, co ma związek z niewystarczającymi ilościami dostaw i niestety wszystko wskazuje, że ten trend utrzyma się również na początku 2018 roku. Teraz jednak wiemy jak wysokich możemy się spodziewać podwyżek i niestety użytkownicy komputerów muszą się szykować na wzrost cen sięgający nawet 20% w czwartym kwartale tego roku.

DRAMeXchange przygotowało zestawienie, w którym szef zespołu Avril Wu przewiduje, że ceny znów wzrosną średnio o 10% od tych, które widzieliśmy w 3 kwartale. Wzrost ma być również uzależniony od specyfikacji i pojemności modułów i całościowo może sięgnąć nawet 20%. Wszystko to jednak jak się okazuje jest na rękę producentom. Stały wzrost cen i małe dostawy sprawiają, że główni gracze jak Samsung czy SK Hynix wyprzedają całe zapasy. Taka sytuacja przełożyła się na wzrost całkowitych dochodów ze sprzedaży DRAM, które poszybowały o 16,2% w górę w porównaniu z 3 kwartałem.

Pomimo wzrostu cen sprzedaż idzie świetnie, na co z zadowoleniem patrzą producenci modułów pamięci

Samsung w chwili obecnej jest na czele listy producentów, będąc w posiadaniu 45,8% udziałów w rynku, pomimo spadku o 0,4% w porównaniu do drugiego kwartału. SK Hynix plasuje się na drugiej pozycji odnotowując wzrost o 1,4% z końcowym wynikiem 28,7% udziałów, a podium zamyka Micron Group, która jest szerzej znana dzięki marce Crucial i posiada 21% udziałów. Analitycy przewidują jednak dalsze umacnianie pozycji Microna i wzrost jego udziału na rynku pamięci. Zapotrzebowanie na DRAM jest większe niż kiedykolwiek głównie za sprawą większej ilości urządzeń, zwłaszcza wydajnych smartfonów, do których każdego roku upycha się coraz więcej pamięci. Mając w świadomości, że głównym problemem są tu niewystarczające dostawy krzemu, Wu dodaje również, że podwyżki są wynikiem sezonu świątecznego, zaznaczając jednak, że w tym roku byliśmy świadkami jednego z największych wzrostów w kategorii pamięci DRAM. 

Tagi

dramcena

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ceny pamięci DRAM wciąż w górę. Przewidywane dalsze podwyżki

 0