CEO Activision Blizzard otrzyma 200 mln USD premii. Jednocześnie trwają kolejne masowe zwolnienia

CEO Activision Blizzard otrzyma 200 mln USD premii. Jednocześnie trwają kolejne masowe zwolnienia

Dyrektor generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, otrzyma wypłatę w wysokości 200 mln USD z tytułu tego, co grupa inwestycyjna CtW określiła jako "lukę" w kontrakcie. Wiadomość pojawiła się zaledwie dzień po ogłoszeniu przez Activision Blizzard zwolnienia do 190 pracowników. Przypominamy, że w 2019 roku Activision Blizzard zwolniło 800 pracowników. Bobby Kotick, standardowo co roku otrzymuje miliony premii, zależnie od tego jak radzi sobie firma na giełdzie. CtW Investment Group, korporacyjny organ nadzorujący i organizacja związkowa działająca na rzecz emerytur, wyjaśnia, że ogromna wypłata w wysokości 200 milionów USD opiera się na zapisie, który pozwala CEO firmy ubiegać się o premie za wyniki z lat ubiegłych w oparciu o wyniki tegoroczne, nawet jeśli cele z poprzednich lat nie zostały osiągnięte. Ta luka pozwoliła Kotickowi ubiegać się o premie za wyniki z ostatnich czterech lat, co prowadzi do wypłaty w wysokości 200 milionów USD. Co istotne, zapis umożliwia wypłacenie mu premii opartej na wynikach wartości akcji, niezależnie od wpływu jego decyzji na wzrost wartości.

Dyrektor generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, otrzyma nagrodę w wysokości 200 mln USD, nawet jeśli nie miał żadnego wpływu na kondycję firmy, jednocześnie zwalniając kolejnych 190 pracowników.

Wielkość premii wynika z szybko rosnącej wartości akcji Activision Blizzard. Odkąd Kotick został zatrudniony w 2016 r., wartość akcji wzrosła z około 32 USD za akcję aż do ponad 100 USD za akcję w zeszłym miesiącu. Ponieważ wartość akcji utrzymywała się na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż w momencie zatrudnienia Koticka przez co najmniej 90 dni, zapis z umowy aktywował się w ubiegłym miesiącu. Chociaż wzrost ceny akcji Activision jest w pewnym sensie godny pochwały (...) samo to osiągnięcie nie uzasadnia tak znacznego wynagrodzenia dla dyrektora generalnego" - powiedział Michael Varner, dyrektor ds. badań wynagrodzeń dla kadry kierowniczej w CtW.

"Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do wzrostu kursu akcji tej konkretnej firmy, a które nie mogą być bezpośrednio przypisane przywództwu Roberta Koticka. Wykorzystanie gier wideo jako jednej z nielicznych opcji rozrywki dostępnych w czasie pandemii COVID-19, było dobrodziejstwem dla wielu firm z branży gier, niezależnie od talentów kierowniczych lub decyzji strategicznych" - dodał Varner. Chociaż pandemia uczyniła Koticka jeszcze bogatszym, nie położyła ona kresu zwolnieniom w Activision Blizzard. Firma zwolniła około 800 osób na początku 2019 r. , a następnie dalsze setki w kolejnych miesiącach po zamknięciu francuskiego biura, a teraz pracę straci do 190 kolejnych osób.

Pokaż / Dodaj komentarze do: CEO Activision Blizzard otrzyma 200 mln USD premii. Jednocześnie trwają kolejne masowe zwolnienia

 0