Cezanne, Rembrandt i Van Gogh - przecieki o kolejnych generacjach APU AMD

Cezanne, Rembrandt i Van Gogh - przecieki o kolejnych generacjach APU AMD

Do sieci wyciekły pierwsze szczegóły na temat nachodzących kolejnych generacji układów APU od AMD. Te opublikowane zostały przez chiński portal Expreview i w dużej części bazują na harmonogramie ujawnionym niedawno przez Komachi, choć zawierają więcej informacji. Co prawda to wciąż w dużej mierze plotki i spekulacje, ale dają niezły obraz tego, czego możemy spodziewać się od Czerwonych w najbliższych latach. Mowa to o kolejnych generacjach architektury CPU Zen oraz GPU Vega/RDNA, które napędzać będą next-genowe APU zarówno dla laptopów, jak i desktopów. Warto przypomnieć, że obecna generacja to układy Ryzen 4000 znane pod nazwą kodową Renoir. Bazują one na CPU Zen 2 oraz GPU Vega i są produkowane w 7 nm procesie technologicznym od TSMC.   

Do sieci wyciekły pierwsze szczegóły na temat nachodzących kolejnych generacji układów APU od AMD - Cezanne, Rembrandt i Van Gogh.

I tak, bezpośrednim następcą Renoir mają być układy Ryzen 5000 o nazwie kodowej Cezanne. Te bazować mają już podobno na architekturze Zen 3, ale przecieki wskazują, że wciąż posiadać będą GPU Vega. APU te napędzać mają high-endowe laptopy oraz komputery stacjonarne ze średniej półki, gdzie wciąż mają korzystać z podstawki AM4. Podobnie jak to ma miejsce teraz, układy z rodziny Cezanne podzielone mają być na dwie serie: wysokowydajną Cezanne-H i energooszczędną Cezanne-U. Zastosowane tu GPU, pomimo starszej architektury Vega/GCN, otrzymać ma pewne ulepszenia względem obecnej generacji. Całość produkowana ma być zaś na bazie 7 nm procesu technologicznego TSMC (N7), a premiera odbędzie się w przyszłym roku.    

Kolejna generacja, czyli APU Ryzen 6000, nosić ma nazwę kodową Rembrandt i oparta zostanie o odświeżoną architekturę Zen3 (Zen3+) oraz nowsze GPU RDNA2. Zgodnie z przeciekiem, Rembrandt wspierać mają również pamięci DDR5 i LPDDR5. Expreview wspomina też o obsłudze USB4 i PCIe Gen 4.0 oraz produkcji w 6 nm litografii od TSMC, która stanowić ma zoptymalizowaną wersję procesu N7. GPU RDNA 2 w Rembrandt oferować mają istotny skok wydajności na wat względem obecnych zintegrowanych grafik Vega. W przypadku komputerów stacjonarnych APU te najprawdopodobniej wymagać będą jednak przesiadki na nową podstawkę AM5. Premiera tych procesorów spodziewana jest w 2022 roku.

To jednak nie wszystko, ponieważ wspomina się tu także o customowych układach SoC o nazwie kodowej Van Gogh. Te dedykowane mają być najbardziej energooszczędnym konstrukcjom, gdyż ich TDP wynosić ma tylko 9 W. Dzięki temu powinny znaleźć zastosowanie we wbudowanych systemach oraz mobilnych urządzeniach z kategorii ultra-thin. Układy Van Gogh stanowić powinny odpowiedź ma niskonapięciowe procesory Intela z serii „Y”. Według przecieków oparte będą one na CPU Zen 2 i GPU RDNA2, a ich premiera planowana jest na 2021 rok. Z harmonogramu wynika także, że procesory Raphael będą pierwszymi, które wymagać mają nowego gniazda AM5 w komputerach stacjonarnych. Są to następcy CPU Vermeer, które zadebiutować mają pod koniec tego roku. Wygląda więc na to, że AMD ma już solidny plan na przyszłość dla desktopów i platform mobilnych.        

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cezanne, Rembrandt i Van Gogh - przecieki o kolejnych generacjach APU AMD

 0