ChatGPT wraca do Włoch po tymczasowym zakazie

ChatGPT wraca do Włoch po tymczasowym zakazie

Popularne narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji, ChatGPT, zostało tymczasowo zablokowane we Włoszech z powodu obaw o możliwość naruszenia rozporządzenia UE o ochronie danych. Po spełnieniu warunków określonych przez organy regulacyjne, OpenAI mogło ogłosić, że ChatGPT jest ponownie dostępny dla użytkowników z Włoch.

OpenAI musiało spełnić wymagania włoskich organów regulacyjnych

Wielu z nas miało już okazję przekonać się, jak bardzo pomocnym narzędziem w wielu zadaniach jest ChatGPT. Popularny chatbot budzi jednak obawy związane ze zbieraniem danych do trenowania sztucznej inteligencji. Właśnie dlatego Włoskie organy regulacyjne zablokowały w marcu tymczasowo ChatGPT w kraju. Istniało bowiem ryzyko, że metody szkolenia AI naruszają ogólne rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych, znane szerzej jako RODO.

Włoskie organy zajmujące się ochroną danych oświadczyły, że z zadowoleniem przyjmują środki wdrożone przez OpenAI.

ChatGPT

Do ChatGPT została więc dodana kontrola prywatności. Dzięki temu możliwe jest na przykład wyłączenie historii czatów, przez co OpenAI nie może wykorzystać zebranych danych do szkolenia swojej sztucznej inteligencji. To jednak nie wszystko.

Włosi będą musieli teraz potwierdzać pełnoletność lub zgodę opiekuna

Według doniesień, przy próbie korzystania z ChatGPT, użytkownikom z Włoch wyświetlane jest okienko z prośbą o potwierdzenie pełnoletności. Jeśli osoba chcąca skorzystać z chatbota ma od 13 do 17 lat musi natomiast potwierdzić, że otrzymała zgodę rodzica lub opiekuna. Włoskie organy zajmujące się ochroną danych oświadczyły, że z zadowoleniem przyjmują środki wdrożone przez OpenAI. W rezultacie OpenAI mogło pochwalić się, że ChatGPT jest ponownie dostępny dla użytkowników z Włoch.

Włosi mają nadzieję, że twórcy ChatGPT będą dalej przestrzegać zasad RODO. Praktycznie od samego początku dostępności ChatGPT mówi się żeby nie podawać chatbotowi wrażliwych danych, ponieważ wiąże się z tym pewne ryzyko. Mimo to słyszy się, że nawet pracownicy wielkich firm potrafią lekkomyślnie wpisać w chat istotne i poufne informacje. Jeśli jesteście ciekawi, ile dziennie kosztuje działanie ChatGPT oraz na ile wyceniane jest jedno zapytanie możecie zajrzeć tutaj.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ChatGPT wraca do Włoch po tymczasowym zakazie

 0