ChatGPT zaliczył egzaminy MBA i lekarski. OpenAI nie przestaje zaskakiwać

ChatGPT zaliczył egzaminy MBA i lekarski. OpenAI nie przestaje zaskakiwać

Organizacja OpenAI i jej system sztucznej inteligencji ChatGPT świętują kolejny sukces. System został sprawdzany pod kątem możliwości zdawania egzaminów i zaliczył oba testy, jeden nawet z bardzo przyzwoitym wynikiem.

Wspierany przez Microsoft chatbot AI OpenAI, ChatGPT, ciągle pojawia się na pierwszych stronach gazet, odkąd został udostępniony internautom 30 listopada. Potrafi rozkładać złożone koncepcje naukowe, komponować wiersze, pisać historie, kodować i tworzyć złośliwe oprogramowanie… lista jest nieskończona. OpenAI wydało również płatną wersję chatbota. Znany jako „ChatGPT Professional”, jest dostępny za 42 USD miesięcznie.  ChatGPT3 wzbudził nawet niepokój (a właściwie zazdrość) w Google – według niedawnego raportu The New York Times „Google zamierza w tym roku zaprezentować ponad 20 nowych produktów i zademonstrować wersję swojej wyszukiwarki z funkcjami chatbota”.

ChatGPT nie przestaje zadziwiać. Wiedzieliśmy już wiele z jego możliwości, ale zdawanie egzaminów lekarskich i MBA to coś nowego.

Słyszeliśmy już, że uczniowie używali chatbota do rozwiązywania zadań, a okazuje się, że system nie ma problemu również ze zdawaniem egzaminów. Christian Terwiesch, profesor w Wharton School School of Business, University of Pennsylvania, przetestował wydajność ChatGPT na egzaminie MBA. Zapytał chatbota o zarządzanie operacyjne, główny przedmiot studiów MBA.  Według niego ChatGPT wykazał doskonałe wyniki w zakresie analizy procesów, które zostały oparte na studiach przypadków. Chwalił nie tylko poprawność odpowiedzi, ale i przykładowe wyjaśnienia, jednak przy bardziej zaawansowanych koncepcjach AI zaczynało już zawodzić. Sztuczna inteligencja popełniła również szkolne błędy w stosunkowo prostych zadaniach z matematyki, co sugeruje, że może być jeszcze gorzej w przypadku bardziej złożonych zadań. Interesujące było jednak to, że jeśli ktoś udzielił systemowi niewielkiej pomocy, zwykle bardzo szybko i skutecznie poprawiał błędy. Według Terwiescha ChatGPT mógłby zdać egzamin z oceną 5 lub 5-.

System ChatGPT był również w stanie zdać egzamin USMLE (United States Medical Licensing Examination), przez co przechodzą wszyscy lekarze w USA. Zgodnie z wynikami, ChatGPT uzyskałby ponad 50% w większości testów, co powinno wystarczyć do zdania egzaminu. Nie byłby to olśniewający wynik, ale wciąż jest to niezwykła wydajność.

Microsoft, który 4 lata temu zainwestował już miliard dolarów, inwestuje kolejne pieniądze w OpenAI. Gigant chciałby w ten sposób poprawić swoją pozycję w dziedzinie sztucznej inteligencji, wywierając jeszcze większą presję na Google. Ten ostatni, podobnie jak Microsoft, zapowiedział zwolnienia ponad 10 tysięcy pracowników, ale jednocześnie poinformował, że zamierza uruchomić około 20 projektów związanych ze sztuczną inteligencją.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ChatGPT zaliczył egzaminy MBA i lekarski. OpenAI nie przestaje zaskakiwać

 0