ChatGPT zwiększa produktywność pisania. Zaskakujące badanie MIT

ChatGPT zwiększa produktywność pisania. Zaskakujące badanie MIT

 

W opublikowanym w piątek komunikacie prasowym, zaprezentowano wyniki nowego badania przeprowadzonego przez zespół badawczy z MIT dotyczącego wspomagania pracy przez chatbota ChatGPT.

ChatGPT zwiększa produktywność pracy związanej z pisaniem.

Badanie wykazało, że korzystanie z ChatGPT znacząco wpłynęło na wydajność pracowników, skracając czas potrzebny do wykonywania niektórych zadań związanych z pisaniem o 40 procent. Ponadto, jakość tekstu zwiększyła się o imponujące 18 procent. „Możemy z całą pewnością powiedzieć, że generatywna sztuczna inteligencja będzie miała duży wpływ na pracę umysłową” — powiedział Shakked Noy, doktorant na Wydziale Ekonomii MIT, który jest współautorem artykułu wraz z innym doktorantem Whitney Zhang '21. „Myślę, że nasze badanie pokazuje, że ten rodzaj technologii ma ważne zastosowania w pracy umysłowej. To przydatna technologia. Ale wciąż jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy będzie to dobre, czy złe, lub jak dokładnie spowoduje dostosowanie się społeczeństwa”.

Badanie przeprowadzone przez MIT dowodzi, że korzystanie z ChatGPT skraca czas napisania tekstu o 40%. Co więcej, jakość tak stworzonego tekstu jest wyższa o 18%. Uczestnicy testu kończyli swoje zadania znacznie szybciej, gdy korzystali z ChatGPT.

Noy twierdzi, że ta stosunkowo nowa technologia może zwiększyć produktywność pracowników i mieć pozytywny wpływ netto na gospodarkę. "Ekonomiści zwracają uwagę na produktywność, gdy myślą o nowych rozwiązaniach technologicznych" - mówi Noy. "Klasyczny pogląd w ekonomii jest taki, że najważniejszą rzeczą, jaką robi postęp technologiczny, jest zwiększenie produktywności, w tym sensie, że pozwala nam wydajniej wytwarzać produkt ekonomiczny".

Badanie przeprowadzone zostało przez prestiżową uczelnię Massachusetts Institute of Technology.

W badaniu wzięło udział 453 marketingowców z wyższym wykształceniem, autorów grantów, konsultantów, analityków danych, specjalistów ds. zasobów ludzkich oraz menedżerów. Każdy z uczestników otrzymał dwa zadania pisemne specyficzne dla swojego zawodu. Po wykonaniu zadań, doświadczeni specjaliści z tych samych dziedzin oceniali każde zgłoszenie, nie wiedząc, które z nich zostały stworzone przy pomocy ChatGPT.

Wyniki badania wykazały, że uczestnicy korzystający z ChatGPT ukończyli swoje zadania średnio o 11 minut szybciej niż grupa kontrolna, która nie miała dostępu do tego narzędzia. Co więcej, jakość prac wykonanych przez użytkowników ChatGPT wzrosła o 18 procent w porównaniu z grupą kontrolną.

Interesującym odkryciem było także to, że pracownicy, którzy mieli styczność z ChatGPT podczas eksperymentu, dwukrotnie częściej zgłaszali, że nadal korzystają z tego narzędzia w swojej rzeczywistej pracy dwa tygodnie po zakończeniu eksperymentu. To sugeruje, że korzystanie z ChatGPT miało pozytywny wpływ na efektywność ich pracy i zachęciło ich do dalszego wykorzystywania tego narzędzia jako wsparcia w codziennych zadaniach. "Eksperyment pokazuje, że przynosi on znaczące korzyści w zakresie szybkości, nawet jeśli te korzyści są mniejsze w prawdziwym świecie, ponieważ trzeba poświęcić czas na sprawdzanie faktów i pisanie podpowiedzi" - mówi Noy.

Teraz naukowcy mają nadzieję ekstrapolować wpływ ChatGPT na zrozumienie wpływu generatywnej sztucznej inteligencji na gospodarkę. "Jest tak wiele innych czynników, które będą miały wpływ na płace, zatrudnienie i zmiany w różnych sektorach, które wymagałyby dowodów, których nie ma w naszym artykule" - powiedział Zhang.  "Ale skala zaoszczędzonego czasu i wzrost jakości są bardzo duże w naszym artykule, więc wydaje się, że jest to dość rewolucyjne, przynajmniej w przypadku niektórych rodzajów pracy".

Naukowcy mają również nadzieję ocenić, w jaki sposób społeczeństwo powinno zareagować na rozprzestrzenianie się generatywnej sztucznej inteligencji. "Polityka potrzebna do dostosowania się do tych technologii może być bardzo różna w zależności od wyników przyszłych badań" - powiedział Zhang w oświadczeniu. "Jeśli uważamy, że zwiększy to płace dla niżej opłacanych pracowników, to jest to zupełnie inna implikacja niż ta, która zwiększy nierówności płacowe poprzez podniesienie płac już wysoko zarabiających osób. Myślę, że istnieje wiele dalszych skutków gospodarczych i politycznych, które są ważne do ustalenia".

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ChatGPT zwiększa produktywność pisania. Zaskakujące badanie MIT

 0