Chcesz powspominać stare czasy? Odwiedź koniecznie interaktywne Muzeum Skórek Winampa

Chcesz powspominać stare czasy? Odwiedź koniecznie interaktywne Muzeum Skórek Winampa

Jeśli czasem dopada Was nostalgia za latami z przełomu wieków XX / XXI, to koniecznie musicie odwiedzić interaktywne Muzeum Skórek Winampa. Twórcy w jednym miejscu stworzyli historyczny przekrój skórek kultowego Winampa i zebrali je na jednej, przewijanej w nieskończoność stronie. Jeśli Winamp był kiedyś Twoim podstawowym odtwarzaczem mp3, to odwiedzenie strony jest czymś koniecznym, nawet jeśli pozornie wcale nie macie ochoty tam zaglądać. Są tam wszystkie skiny, które z pewnością posiadaliście w swojej kolekcji, Przy okazji jest to niezły przegląd ówczesnych trendów, bo skiny często ozdobione są wizerunkami popularnych ówcześnie postaci, jak chociażby młodej Jennifer Love Hewitt. Muzeum Skórek Winampa przejęło motywy Winampa, które zachowały się w The Internet Archive i prezentuje je w znacznie bardziej interaktywnym i funkcjonalnym interfejsie. Teraz można przewijać i klikać na skórkę, aby natychmiast wyświetlić jej podgląd,  za jednym kliknięciem ładując ją do Webampa, przeglądarkowej wersja Winampa 2, która działa na HTML5 i JavaScript.

Winamp, it really whips the llama's ass!

Zarówno Winamp Skin Museum, jak i Webamp to poboczne projekty, za które odpowiedzialny jest programista Jordan Eldredge. Dodatkowo Eldredge uruchomił bota Winamp Skin na Twitterze, który co kilka godzin publikuje inną skórkę Winampa. Skórki można załadować bezpośrednio do przeglądarki przez Webamp. Cały projekt to wspaniały hołd dla najlepszego odtwarzacza multimedialnego, jaki kiedykolwiek pojawił się na naszych komputerach stacjonarnych, który choć został wyparty przez streaming, nadal znajduje się na wielu dyskach i przede wszystkim w pamięci użytkowników.

Winamp to odtwarzacz multimedialny, który obsługuje szeroką gamę formatów audio, w tym między innymi MP3, AAC, FLAC, WAV i WMA. Pierwotnie nazwa zapisywana była jako WinAMP co miało być połączeniem „Windows” i „AMP” (skrót od silnika odtwarzania plików MP3 Advanced Multimedia Products). Zmieniony na „Winamp” program dodawał udogodnienia, takie jak zmieniający kolor suwaka głośności i analizator widma. Użytkownicy mieli również dostęp do korektora i listy odtwarzania. Prawdziwą zabawę przyniosła jednak obsługa skórek i wtyczek. Dzięki skryptom można również było dodać funkcjonalność do odtwarzacza. Za modyfikacjami Winampa i wieloma wysokiej jakości skórkami Winampa stała ogromna społeczność, chociaż dla wielu jedyną słuszną skórką był Winamp Classic. Obecnie Winamp od lat nie jest już rozwinany a i ostatnie jego wydania nie należały do najlepszych i użytkownicy wolą trzymać się starszych wersji. Do tego osoby, które trzymają biblioteki pików mp3 czy flac na swoich dyskach, w wielu przypadkach przenieśli się na m.in. konkurencyjny i wciąż rozwijany Foobar2000.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chcesz powspominać stare czasy? Odwiedź koniecznie interaktywne Muzeum Skórek Winampa

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł