Chcesz większy dysk w konsoli Xbox Series X|S? Możliwe, że wkróce będzie to bardzo proste i... tanie

Chcesz większy dysk w konsoli Xbox Series X|S? Możliwe, że wkróce będzie to bardzo proste i... tanie

Właściciele Xbox Series X lub S mogą narzekać na ograniczoną pojemność dysku oraz fakt, że oficjalne możliwości rozbudowy o dysk SSD są obecnie bardzo ograniczone i drogie. Okazuje się jednak, że istnieje dość proste obejście problemu.

Na chińskim portali pojawiła się instrukcja, która potencjalnie pozwala na użycie dowolnego szybkiego dysku SSD w Xbox Series X i S przy użyciu adaptera interfejsu pamięci. Zamiast kupować oficjalne i bardzo drogie karty rozszerzeń od Seagate, które są jedynym obecnie działającym rozszerzeniem pamięci, by móc korzystać na nich z najnowszych gier, wystarczy całkiem prosta i działająca sztuczka. Przypominamy, że ma to sens tylko w przypadku nowych produkcji - gry z poprzedniej generacji zadowalają się dowolnym dyskiem wpiętym w port USB.

Dysk SSD można dołożyć do konsoli Xbox Series S|X korzystając ze zmodyfikowanego adaptera kart pamięci CFexpress. Czekamy na testy większej ilości dysków.

Xbox Series S wykorzystuje dwa porty PCIe 4.0 do obsługi dysku SSD NVMe i zewnętrznego rozszerzenia, ale co w tym przypadku najważniejsze, zewnętrzna karta rozszerzeń konsoli korzysta z protokołu CFExpress, który również wykorzystuje interfejs NVMe. Ta implementacja obsługuje PCIe Gen4 w przeciwieństwie do oryginalnego standardu, który został zaprojektowany dla aparatów. Standard CFe opiera się na PCIe Gen3 z maksymalnie 4 liniami, obsługującymi do 1 GB/s na linię. Co ważniejsze, jest jednak kompatybilny z dyskami NVMe.

Cała sztuczka polega na oszukaniu Xboxa, który uważa, że dołożony został dysk Seagate. Oznacza to, że teoretycznie zmodyfikowany adapter CFe do dysków NVMe mógłby zostać użyty do Xbox Series i właśnie to przetestował modder z chińskiego portalu Bilibili. Modder nie używał dysku NVMe innej firmy, ale pamięć masową M.2 pobraną z konsoli Xbox Series. Oznacza to, że była już kompatybilna i prawidłowo sformatowana do standardu Xbox, więc nie ma gwarancji, że jest to uniwersalne rozwiązanie.

Pomysłodawca podkreśla, że trik został przetestowany tylko z dyskiem SSD CH SN530 m.2 2230 używanym jako pamięć wewnętrzna w nowych Xboxach. Inny modder wypróbował tę sztuczkę, używając karty CFexpress Type B PCIe 3.0 używanej w aparatach i nie została ona rozpoznana jako kompatybilna. Wygląda na to, że ta metoda ominięcia wymogu stosowania dysków Seagate wymaga adapterów PCIe 4.0. Trzeba również pamiętać, że Microsoft może zablokować takie rozwiązania w aktualizacji oprogramowania.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chcesz większy dysk w konsoli Xbox Series X|S? Możliwe, że wkróce będzie to bardzo proste i... tanie

 0