Cherry chce odesłać membranówki na emeryturę. Nowe przełączniki Viola

Cherry chce odesłać membranówki na emeryturę. Nowe przełączniki Viola

Niemiecki producent mechanicznych przełączników, firma Cherry, chce odmienić rynek klawiatur, odsyłając na zasłużoną emeryturę konstrukcje oparte na klasycznej membranie. W tym celu na tegorocznych targach Consumer Electronics Show (CES 2020) zaprezentował swój najnowszy produkt, czyli nowy typ przełącznika mechanicznego o nazwie Viola. Ten jest budżetowym liniowym przełącznikiem, który oparty jest na bezlutowym rozwiązaniu z typowym 4 mm skokiem i 2 mm punktem aktywacji, a siła potrzeba do aktywacji to 45 cN, co oznacza, że pod względem charakterystyki Viola mocno przypominają Cherry MX Red.

Cherry zaprezentowało swój najnowszy produkt, czyli nowy typ przełącznika mechanicznego o nazwie Viola, który trafić ma do budżetowych klawiatur.

Co jednak w tym przypadku najistotniejsze, nowe przełączniki korzystają z powszechnego w tej branży trzonka w kształcie krzyżyka do nakładek, dzięki czemu są kompatybilne z większością rozwiązań dostępnych na rynku. Poza tym Viola można łatwo podmieniać i są zgodne z systemami podświetlenia LED, które często stosowane są w gamingowych klawiaturach. Cherry chwali się, że jego zespół pracował przeszło rok nad opracowaniem nowych przełączników, a te produkowane będą nadal w ich niemieckich fabrykach wraz z innymi switchami. Osoby, które miały okazję sprawdzić te przełączniki na stoisku Cherry na CES, sugerują, że pod względem odczuć z użytkowania najbardziej przypominają MX Brown i podobno ich klik jest mniej wyraźny zarówno pod względem czucia pod palcem, jak i sygnału dźwiękowego, przez co jednak są cichsze. Pomimo tego, nie sprawiają wrażenia gąbczastych, jak ma to miejsce w membranówkach.

Cherry nie podaje jeszcze przewidywanej żywotności nowych przełączników, ale zapewne wszystkie szczegóły poznamy dopiero, kiedy będziemy zbliżać się do premiery Viola. Pierwsze klawiatury oparte o te przełączniki powinny pojawić się na rynku wkrótce w cenie zaczynającej się od ok. 50 USD. Producent ma nadzieję, że pozwoli to zastąpić na rynku modele wyposażone w membranę i upowszechnić klawiatury mechaniczne, ale trzeba pamiętać, że bardzo dużo osób kupuje modele do 100 zł, gdzie wciąż królować będą gumowe membrany.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Cherry chce odesłać membranówki na emeryturę. Nowe przełączniki Viola

 0