Chińczycy masowo wykupują HDD i SSD. Nowa kryptowaluta Chia wykorzystuje przestrzeń dyskową

Chińczycy masowo wykupują HDD i SSD. Nowa kryptowaluta Chia wykorzystuje przestrzeń dyskową

Nowa kryptowaluta Chia spowodowała, że górnicy w Chinach podobno gorączkowo skupują wszystkie dyski twarde i SSD, jaki mogą znaleźć. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, nie wydobywa się Chia z procesorem, kartą graficzną lub koparką ASIC. Zamiast tego Chia potrzebuje przestrzeni dyskowej, która jest miejscem. Chia nie jest jeszcze oficjalnie dostępna do handlu, dlatego jest za wcześnie, aby zacząć gromadzić dyski twarde lub SSD na zapas, jednak wkrótce to może się zmienić. Chia prezentowana jest jako przyjazna dla środowiska kryptowaluta. Bram Cohen, który jest najbardziej znany jako wynalazca BitTorrent, stworzył Chia, aby wykorzystać wolne miejsce na urządzeniach pamięci masowej. Podstawą Chia jest to, że dyski twarde i dyski SSD zużywają mniej energii, są łatwiejsze do zdobycia i tańsze w zakupie. Dla porównania, masowe wydobywanie Ethereum lub Bitcoin przyczynia się do ogromnego marnotrawstwa energii elektrycznej. W odróżnieniu od najpopularniejszego na świecie bitcoina używającego mechanizmu Proof-of-Work, Chia działa na zasadzie Proof-of-Space – kopanie odbywa się więc dzięki przestrzeni dyskowej.

Jeśli nowa kryptowaluta Chia odniesie sukces, to wkrótce ceny HDD i SSD mogą znacznie wzrosnąć na skutek niedoborów.

Według raportu HKEPC górnicy masowo kupują dyski twarde o pojemności od 4 TB do 18 TB, co w tym tempie ostatecznie doprowadzi do niedoboru dysków twardych i wzrostu cen. Oczekuje się, że w Hongkongu ceny dysków twardych i dysków SSD wzrosną od 100 do 400 zł. Ze względu na ciągłe operacje odczytu i zapisu konsumenckie dyski SSD nie są pierwszym wyborem do hodowli Chia i lepszym wyborem są tutaj tradycyjne HDD, jednak jeśli tylko będzie zysk, to nie uchronią się również SSD. 

Jiahe Jinwei, jeden z dużych krajowych producentów w Chinach, powiedział, że wysokowydajne dyski SSD 1 TB i 2 TB NVMe M.2 firmy Gloway i Asgard są wyprzedane. Producent planuje wprowadzić ograniczenia, które powstrzymają górników przed kupowaniem ogromnych ilości konsumenckich dysków SSD. Następnie firma zwiększy również produkcję, aby zaspokoić popyt. Najwyraźniej Jiahe Jinwei opracowuje nawet wyspecjalizowany dysk SSD do operacji wydobywczych. Farmy zbudowane w oparciu o konsumenckie dyski SSD są opłacalne, ale poważniejsi górnicy prawdopodobnie będą patrzeć w stronę urządzeń dla przedsiębiorstw. Wytrzymałość jest tak samo ważna jak pojemność i wydajność, a dyski SSD dla przedsiębiorstw lub centrów danych zwykle spełniają te trzy kryteria. Nie wiadomo jak rozwinie się Chia, jednak patrząc na obecne tempo, już wkrótce dyski mogą podzielić los kart graficznych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy masowo wykupują HDD i SSD. Nowa kryptowaluta Chia wykorzystuje przestrzeń dyskową

 0