Chińczycy naciskają na producentów DRAM swoim śledztwem antymonopolowym

Chińczycy naciskają na producentów DRAM swoim śledztwem antymonopolowym

Chińczycy twierdzą, że zwiększyli naciski na największych światowych dostawców DRAM. Twierdzą oni, że ich dochodzenie antymonopolowe w firmach: Samsung, SK Hynix i Micron przyniosło znaczący progres od czasu rozpoczęcia w czerwcu tego roku. Śledztwo głównie krąży wokół rosnących cen DRAM wywołanych zmniejszoną dostępnością modułów pamięci, ale ma również na celu wspomaganie chińskich producentów w skutecznej rywalizacji z międzynarodowymi konkurentami. Wu Zhenguo, szef chińskiego biura antymonopolowego powiedział, że "dochodzenie antymonopolowe w tych trzech firmach poczyniło znaczące postępy i zgromadzono ogrom dowodów". Niestety nie jest jasne, jaki chiński rząd pozyskał dowody, ani jaki jest plan ich wykorzystania, jako że śledztwo jest ciągle w toku. Nadzieje konsumentów są duże, a stawką jest obniżenie cen oraz wypromowanie konkurencji, co w konsekwencji również może doprowadzić do obniżek.

Chińczycy dążą do ukrócenia praktyk monopolistycznych Samsunga, SK Hynix i Microna, co ma doprowadzić do wzrostu konkurencji i obniżenia cen.

Śledztwo w spawie zmowy cenowej rozpoczęło się w czerwcu, po tym jak ceny pamięci DRAM poszybowały w górę, co było następstwem bardzo małych dostaw. Wszystko zdaje się jednak podążać w dobrym kierunku, a ceny mogą zacząć powoli spadać. DRAMeXchanche oznajmiło we wrześniu, że 5 procentowa obniżka jest możliwa do końca roku, a Samsung nawet musiał spowolnić produkcję, aby utrzymać ceny na stabilnym poziomie, gdyż nadwyżki magazynowe mogłyby spowodować spadki, co ile jest pożądane przez konsumentów, to producent stara się uniknąć takich sytuacji. O ile obawy konsumentów o ceny pamięci DRAM mogą powoli przygasać, to Chińczycy nie są usatysfakcjonowani.  Śledztwo to jednak nie jedyny sposób, w jaki Chiny próbują obrać na cel producentów DRAM w ostatnich miesiącach. Kraj tej jest również zaangażowany we wzajemną przepychankę z firmą Micron (która reprezentuje wrogie USA) i lokalnymi firmami jak Fujian Jinhua Integrated Circuit Company.

Chiny w tym roku zablokowały możliwość sprzedaży niektórych produktów Microna na swoim terytorium, na co Departament Handlu Stanów Zjednoczonych w październiku tego roku odpowiedział blokadą eksportu produktów Fujian Jinhua. Teraz oba kraje dodały rynek pamięci DRAM do swojej listy argumentów "wojennych". Włączenie Microna do postępowania antymonopolowego jest w tym momencie chyba ich najmniejszym zmartwieniem, jeśli chodzi o chiński rynek. Kim Young-woo, analityk z SK Securities powiedział Financial Times, że Chiny mogą nałożyć 2,5 miliarda dolarów kary na firmy Samsung, SK Hynix i Micron, co będzie następstwem zakończonego śledztwa. Może to zachęcać firmy do współpracy z ich chińskimi odpowiednikami, zamiast z nimi konkurować. Dla konsumentów oznacza to spadek cen, ale jak można podejrzewać, producentom nie jest to w smak.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy naciskają na producentów DRAM swoim śledztwem antymonopolowym

 0