Chińczycy pierwsi stworzyli smartfon ze skanerem palca pod ekranem

Chińczycy pierwsi stworzyli smartfon ze skanerem palca pod ekranem

Po całym roku spekulacji, który z gigantów pierwszy z powodzeniem zainstaluje czytnik linii papilarnych pod wyświetlaczem swojego flagowca, mamy wreszcie odpowiedź. Wbrew szumnym zapowiedziom nie jest to ani Apple ani Samsung, a pierwszym producentem, któremu się to udało jest chińskie Vivo.

Zasada działania ustawiania odcisku palca w telefonie, a potem używanie go do odblokowania urządzenia i wykorzystywania choćby do poświadczania płatności odbywa się dokładnie tak samo, jak w dotychczasowych rozwiązaniach. Niestety zaobserwowano jednak nieco wolniejsze działaniu, zarówno podczas uczenia się odcisku palca, jak i w samym czasie reakcji na przyłożenie palca do czytnika - choć nie na tyle, by uznać to za problematyczne. Najzwyczajniej każdy skaner odcisków palców w czasach obecnych pracuje z niesamowitą szybkością i precyzją, więc gdy widzimy tutaj nowy przejaw tej technologii, to nawet lekkie opóźnienia są bardzo widoczne. Vivo używa niedawno zaprezentowanego sensora optycznego firmy Synaptics, nad którym pracowano na przestrzeni ostatnich lat.

Chińczycy coraz śmielej wkraczają w rynek rozwiązań zarezerwowanych dla flagowców, udowadniając, że też mają coś do powiedzenia w świecie zdominowanym i opatentowanym przez Apple i Samsunga

Działa on na zasadzie wykorzystywania przestrzeni pomiędzy pikselami w wyświetlaczach OLED (ekrany LCD się nie sprawdzają, gdyż wymagają podświetlenia) w celu zobaczenia odcisku i jego zeskanowania. Gdy palec zostanie położony w zasięgu działania czujnika, sensor włącza ekran, by oświetlić skanowany odcisk palca - ważną informacją jest, że nie jest podświetlany cały ekran a jedynie ta część, której bezpośrednio dotyka palec. Sposób działania sensora Synaptics w urządzeniu Vivo jest bardzo zbliżony do pomysłów, nad którymi wspólnie pracowali Synaptics i Samsung w celu implementacji tego rozwiązania w Galaxy S8 w ubiegłym roku - okazało się jednak, że nie są w stanie zdążyć przed planowaną premierą urządzenia. Teraz sprawy wyglądają zupełnie inaczej, jako że Vivo jest na kursie do oficjalnej zapowiedzi swojego wciąż nienazwanego smartfona, a sensor firmy Synaptics o nazwie Clear ID jest już w masowej produkcji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy pierwsi stworzyli smartfon ze skanerem palca pod ekranem

 0