Chińczycy posiadają kamery AI zdolne wykrywać konkretne mniejszości

Chińczycy posiadają kamery AI zdolne wykrywać konkretne mniejszości

Hikvision, największy dostawca kamer do monitoringu na całym świecie, wprowadził do oferty kamerę opartą na sztucznej inteligencji, która może wykryć określoną grupę mniejszościową w Chinach znaną jako Ujgurzy. Portal IPVM, zajmujący się recenzowaniem produktów do monitoringu,zapytał wprost Hikvision o ich kamerę do śledzenia mniejszości, po czym firma usunęła stronę produktu. Hikvision jest gigantem w zakresie kamer monitorujących, a większość udziałów kontrolnych spółki należy do chińskiego rządu. Ich kamery oparte na sztucznej inteligencji ułatwiają Chińskiej Republice Ludowej śledzenie nie tylko ogólnie obywateli, ale również konkretnie Ujgurów - mniejszości, która przez wielu uważana jest za najbardziej prześladowaną na całym świecie.

Kontrolowana przez chiński rząd firma Hikvision, wprowadziła na rynek kamerę potrafiącą wyłapywać Ujgurów - muzułmańską mniejszość narodową, aktywnie zwalczaną przez władze.

Nazwa kamery to DS-2CD7A2XYZ-JM/RX i była ona prezentowana, jako urządzenie, które "potrafi analizować płeć (mężczyzna, kobieta), pochodzenie etniczne (takie jak Ujgur, Han) i kolor skóry (np. biały, żółty lub czarny), niezależnie od tego, czy osoba obserwowana nosi okulary, maski, czapki lub ma brodę, ze wskaźnikiem dokładności nie mniejszym niż 90%". Po tym, jak IPVM zapytało firmę o produkt, został on natychmiast usunięty ze strony internetowej firmy,  a link , który niedawno odsyłał do kamery opartej o sztuczną inteligencję, pokazuje teraz błąd. Na szczęście w internecie nic nie ginie i dostępne jest archiwum wpisu na stronie Wayback Machine. Google pokazuje, że strona produktu trafiła do indeksu wyszukiwarki w kwietniu tego roku, nie byłą więc to aż taka nowość i z pewnością nie była to pomyłka.

Podczas gdy chiński ambasador rozpoznaje 56 grup etnicznych, analitycy z firmy Hikvision sygnalizują tylko dwie grupy - Hanów i Ujgurów. "Han" to nazwa największej grupy etnicznej mieszkającej w ChRL. Ujgurowie to w większości muzułmanie obecni w chińskim regionie Sinciang, którzy są objęci intensywnym nadzorem ze strony rządu chińskiego. To na nich najczęściej testowane są nowinki z branży monitoringu i inwigilacji. Według IPVM, nie ma na rynku żadnej innej kamery monitorującej, która oferowałaby rozpoznawanie konkretnie Ujgurów. Na podstawie tego, jak szybko produkt został zdjęty z internetu, spekuluje się, że producenci takich produktów sami siebie cenzurują, aby uniknąć wszelkich potencjalnych kontroli lub krytyki ze strony mediów. Póki co producent Hikvision nie udzielił żadnej odpowiedzi portalowi IPVM w sprawie kontrowersyjnego urządzenia.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy posiadają kamery AI zdolne wykrywać konkretne mniejszości

 0