Chińczycy przyspieszają. BYD ogłasza zakup ziemi pod europejską fabrykę chińskich elektryków

Chińczycy przyspieszają. BYD ogłasza zakup ziemi pod europejską fabrykę chińskich elektryków

Dwa miesiące po wyborze Węgier jako pożądanej lokalizacji swojego pierwszego w Europie zakładu produkującego samochody osobowe, firma Build Your Dreams (BYD) sfinalizowała przedwstępną umowę sprzedaży węgierskiego gruntu, na którym docelowo mają stanąć te zakłady. W tym momencie nie powinno dziwić, że BYD chce szybko uruchomić europejską produkcję pojazdów elektrycznych i jest o krok bliżej celu.

BYD wkracza w 2024 rok jako światowy lider pod względem wolumenu pojazdów elektrycznych, niedawno uzurpując sobie pozycję Tesli i nie wykazując oznak spowolnienia. Chiński producent samochodów jest już 4 rok na rynku europejskim, gdzie nadal wprowadza na rynek nowe modele pojazdów elektrycznych, aby konkurować z amerykańskim liderem.  W 2022 r. firma BYD zaczęła szukać europejskich partnerów do produkcji, zanim w listopadzie 2023 r. ogłosiła oficjalne plany rozszerzenia swojego zasięgu. Miesiąc później dowiedzieliśmy się, że pierwsze pojazdy elektryczne BYD produkowane w Europie będą pochodzić z Węgier.

BYD na Węgrzech posiada już fabrykę autobusów. Nie dziwi więc wybór takiej lokalizacji fabryki pojazdów elektrycznych.

Według strony BYD na Weibo, firma oficjalnie podpisała wstępną umowę kupna-sprzedaży gruntów na Węgrzech wraz z władzami miasta Szeged w dniu 30 stycznia 2024 roku. W ceremonii wzięli udział przewodniczący i prezes BYD Wang Chuanfu oraz węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó. Obiekt BYD na Węgrzech jest możliwy dzięki dotacjom od lokalnego rządu. Wciąż jednak nie znamy zakresu tych inwestycji i prawdopodobnie dowiemy się więcej dopiero po oficjalnym zatwierdzeniu umowy przez Komisję Europejską.

Jeśli i kiedy zostanie ona zatwierdzona, pierwszy zakład produkcyjny BYD dla osobowych pojazdów elektrycznych może służyć jako ważny ośrodek na europejskim rynku pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że po ukończeniu będzie produkować do 200 000 pojazdów elektrycznych rocznie w ramach programu stopniowej ekspansji.

BYD spodziewa się, że zakład na Węgrzech zostanie uruchomiony w ciągu trzech lat i dołączy do istniejącego zakładu w tym kraju, który produkuje elektryczne autobusy BYD.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy przyspieszają. BYD ogłasza zakup ziemi pod europejską fabrykę chińskich elektryków

 0