Chińczycy twierdzą, że sam Intel pomógł im zaprojektować procesor Powerstar P3-01105

Chińczycy twierdzą, że sam Intel pomógł im zaprojektować procesor Powerstar P3-01105

Baode Group, chiński producent, zdecydowanie zaprzeczył twierdzeniom, że ich niedawno wprowadzony na rynek rodzimy procesor jest jedynie przeprojektowanym układem Intela.

Na początku maja sklep z chipami wprowadził procesor Powerstar P3-01105, ogłaszając go lokalnym triumfem, odpowiednim do różnych zastosowań komputerowych. Nie ma wątpliwości, że układ wykorzystuje architekturę x86. W obecnych czasach geopolitycznych nie jest to zaskoczeniem, ponieważ firma Shanghai Zhaoxin Semiconductor Co. w 2020 roku uzyskała licencję na wykorzystanie tej architektury od tajwańskiej firmy Via. Via przez większą część ostatnich 20 lat próbowała wejść na rynek x86 i mimo pewnych osiągnięć, nigdy nie stanowiła poważnej konkurencji dla Intela czy AMD. W końcu sprzedała swoje prawa własności intelektualnej w ramach spółki joint venture z Shanghai Zhaoxin.

Chińska firma twierdzi, że to sam Intel pomógł im stworzyć procesor Powerstar P3-01105. Producent układów Core milczy w tej sprawie.

Jednak obecne problemy geopolityczne sprawiają, że procesory zaprojektowane i/lub wykonane przez Chińczyków są obiektem dużego zainteresowania i mają strategiczne znaczenie. Dlatego też, gdy Baode pochwalił się stworzeniem procesora x86, przyciągnęło to szeroką uwagę. Jednak gdy eksperci zaczęli dokładniej przyglądać się temu procesorowi, odkryli, że ma on takie same specyfikacje i wydajność jak Core i3-10105, czterordzeniowy układ oparty na architekturze Comet Lake, wprowadzony przez Intela w 2021 roku. Na Twitterze zauważono, że oba procesory wyglądają nawet identycznie, a nazwy "P3-01105" i "i3-10105" są więcej niż przypadkowo podobne.

Plotki krążą od tygodni, aż wreszcie szef Baode, Li Ruijie, postanowił uciąć spekulacje za pomocą wpisu w mediach społecznościowych, w którym stwierdził, że procesor został zaprojektowany "przy wsparciu Intela". Co dokładnie oznacza to wsparcie, nie jest jeszcze do końca jasne, a Intel nabrał wody w usta.

Jeśli Intel faktycznie miał udział w rozwoju tego procesora, nie byłoby to ani niezwykłe, ani niezgodne z zasadami. Intel mógłby ubiegać się o licencję na eksport swojej technologii do PowerLeader, a sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone dotyczące eksportu technologii mają na celu powstrzymanie Chin przed wykorzystywaniem ich w celach wojskowych. Dostarczenie średniej klasy procesorów do komputerów stacjonarnych nie spowodowałoby znaczącego wzrostu potencjału militarnego armii Chin. PowerLeader twierdzi, że zamierza wyprodukować 1,5 miliona procesorów Powerstar P3-01105 - liczba ta jest wystarczająco imponująca, aby przyciągnąć uwagę Intela.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy twierdzą, że sam Intel pomógł im zaprojektować procesor Powerstar P3-01105

 0