Nie jest żadną tajemnicą, że rząd Chin jest wielkim miłośnikiem rozbudowanych systemów monitoringów, wliczając w to oczywiście wspierane przez sztuczną inteligencję systemy rozpoznawania twarzy, które w Chinach działają jak nigdzie indziej na świecie. Wszystko jednak ma swoje ograniczenia i nawet najlepszy monitoring z AI podda się, gdy osoba na ulicy ma najzwyczajniej zasłoniętą twarz, a o to w chińskich aglomeracjach przesiąkniętych smogiem wcale nietrudno. Tutaj właśnie wkracza do gry powiązany z AI startup Watrix, który wykorzystuje zupełnie odmienną technologię rozpoznawania ludzi, skupiając się na sposobie ich poruszania. Firma właśnie dostarczyła najnowszą wersję swojego systemu.
Chińskiego systemu rozpoznawania poruszania się nie da się zmylić zwykłym utykaniem.
Jak donosi South China Morning Post, Watrix przeanalizowało ogromną ilość danych o sposobie w jaki ludzie chodzą, włączając w to kontur ciała, nachylenie i ruch ramion i nawet takie rzeczy jak skierowanie stów do wewnątrz, albo na zewnątrz. Następnie rozpoczęto budowę bazy danych, wykorzystując zebrane informacje. Policja w Pekinie, Szanghaju i Chongqing już testuje technologię rozpoznawania chodu, a Watrix właśnie uruchomiło system w wersji 2.0. "Obecnie w Chinach jest około 300000 poszukiwanych kryminalistów na wolności i liczba ta ciągle wzrasta. Nasze oprogramowanie i baza danych obejmuje te osoby i nadany jest im priorytetowy status" - powiedział Huang Yongzhen, współzałożyciel Watrix.
Łatwo sobie wyobrazić, że zmiana stylu chodzenia, albo zwykłe utykanie będzie wystarczające do oszukania systemu, ale Huang twierdzi, że nie jest to takie proste. "Zakrycie nóg zredukuje punkty uzyskane przy rozpoznaniu, jednak my analizujemy ciało osoby, oceniając styl chodzenia". Technologia potrafi zidentyfikować ludzi z odległości około 50 metrów z dokładnością do 94 procent. Watrix obecnie rozmawia z potencjalnymi klientami na całym świecie, oferując swoje oprogramowanie jako dodatek do wykorzystywanego systemu rozpoznawania twarzy, by zwiększyć osiągane rezultaty. Oprócz funkcji monitoringu, oprogramowanie ma znacznie szersze zastosowanie i może być wykorzystywane w fizjoterapii, treningach sportowych, diagnozie zaburzeń neurologicznych oraz opiece domowej, wykrywając prawdopodobieństwo upadku. Chińczycy nie zwracają zbytnio uwagi na takie rzeczy jak respektowanie prywatności obywateli. Ich system CCTV wkrótce przekroczy 400 milionów kamer, z czego duża ilość współpracuje z systemem rozpoznawania twarzy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy uruchomili nową wersję systemu rozpoznającego osoby po chodzie