Chińczycy wykorzystują tanie układy NVIDII do wspomagania swojej hipersonicznej broni

Chińczycy wykorzystują tanie układy NVIDII do wspomagania swojej hipersonicznej broni

Zespół badaczy z Chin wykazał, jak niedrogi układ NVIDIA Jetson TX2i do zastosowań przemysłowych może istotnie poprawić możliwości broni hipersonicznej, pozwalając jej osiągnąć prędkości powyżej 7 Mach. To SoC, którego eksport nie został zbanowany przez USA i jest znacznie tańszy niż opcje z najwyższej półki, a mimo wszystko może zwiększyć potencjał wojskowy Chin.

Procesor Jetson TX2i (składający się z dwóch rdzeni Denver 2, dwóch rdzeni Arm Cortex-A57 i układu graficznego Pascal z 256 rdzeniami CUDA) został pierwotnie zaprojektowany do zastosowań przemysłowych, ale zespół badawczy zdołał go przystosować do pracy w hipersonicznych samolotach wyposażonych w silniki oddychające powietrzem. Samoloty te w dużym stopniu korzystają ze zdolności chipa do przetwarzania złożonych modeli obliczeniowej dynamiki płynów. Ta moc obliczeniowa skraca czas potrzebny na wykonanie kluczowych obliczeń z sekund do zaledwie 25 milisekund.

Relatywnie tani układ NVIDIA Jetson TX2i do zastosowań przemysłowych może znacznie zwiększyć  potencjał wojskowy Chin.

nvidia  Jetson TX2i

Z ekonomicznego punktu widzenia, zastosowanie modułu TX2i oznacza znaczną redukcję kosztów badań i rozwoju technologii hipersonicznych. Dzięki szczytowej wydajności wynoszącej 1,26 FP16 TFLOPS przy mocy do 20 W, TX2i oferuje znaczną moc obliczeniową za drobny ułamek kosztów potężniejszych chipów AI od NVIDII.

W badaniu podkreślono także wykorzystanie heterogenicznych obliczeń CPU i GPU, prezentując nowatorską architekturę pozwalającą stawić czoła wyzwaniom związanym z sekwencyjnym charakterem symulacji pola przepływu hipersonicznego. To rozwiązanie jest kluczowe, ponieważ pozwala na bardziej efektywną obsługę złożonych obliczeń przez aplikacje wymagające dużej wydajności.

Ten postęp w wydajności obliczeniowej ma kluczowe znaczenie dla „optymalizacji w czasie rzeczywistym” różnych systemów w samolocie, takich jak zasilanie paliwem i diagnostyka usterek w silnikach typu scramjet. Możliwości te szczegółowo opisano w badaniu przeprowadzonym wspólnie przez Pekiński Instytut Badawczy Maszyn Energetycznych i Politechnikę w Dalian i opublikowanym w chińskim czasopiśmie akademickim Propulsion Technology.

Pomimo potencjału wykorzystania chipów wyprodukowanych w USA, takich jak TX2i, zespół przyznał, że chińskie chipy mogą w równym stopniu sprostać wymaganiom zastosowań wojskowych w kraju, co sugeruje możliwą zmianę w kierunku większej samodzielności w kluczowych technologiach wojskowych. Rozwój ten stanowi wyraźny wskaźnik strategicznego znaczenia integracji zaawansowanych rozwiązań informatycznych, zdolnych rzucić wyzwanie konwencjonalnym systemom obronnym w nowoczesnej broni.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy wykorzystują tanie układy NVIDII do wspomagania swojej hipersonicznej broni

 0