Chińska branża półprzewodników upada? Każdego dnia zamyka się ponad 30 producentów

Chińska branża półprzewodników upada? Każdego dnia zamyka się ponad 30 producentów

Liczba producentów chipów w Chinach systematycznie maleje od momentu, gdy Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje na sektor półprzewodników w latach 2019–2020. Spadek popytu tylko pogarsza sytuację.

Według raportu DigiTimes , w 2023 roku utraciło rejestrację rekordowe dotąd 10 900 firm chipowych. Stanowi to znaczący wzrost w porównaniu z 5746 firmami, które zrezygnowały z rejestracji w 2022 roku. Oznacza to, że w 2023 roku średnio 30 chińskich firm chipowych zamykało swoje podmioty każdego dnia. Ten trend wyrósł z pięcioletniego okresu, podczas którego w latach 2021–2022 ponad 10 000 chińskich firm zajmujących się chipami zakończyło swoją działalność. Gwałtowny wzrost w 2023 roku podkreśla narastające trudności w sektorze projektowania chipów, produkcji półprzewodników i sprzętu używanego do tworzenia płytek półprzewodnikowych.

Od 2019 roku zniknęło ponad 22 000 firm zajmujących się produkcją chipów, a 2023 rok jest tutaj rekordowy.

chiny chip

Według danych z 3243 firm zajmujących się projektowaniem chipów w Chinach w 2023 roku (wiele z nich powstało dzięki zachętom ze strony władz federalnych i lokalnych), ponad połowa osiągnęła roczny dochód poniżej 10 mln CNY (około 1,4 mln dolarów).  Większe przedsiębiorstwa, jak YMTC, wydały miliardy na poszukiwanie alternatywnych dostawców oraz na zakup narzędzi od innych firm, aby utrzymać się na rynku. W tym samym czasie Huawei zainwestował w tajne sieci fabryk. Niemniej mniejsze firmy zmagają się z brakiem zasobów potrzebnych do podjęcia podobnych działań.

Firmy zmagały się nie tylko z problemami sprzedażowymi, ale także z wyzwaniami związanymi z nadmiernym zatowarowaniem na rynku oraz ogólnym spadkiem koniunktury w sektorze. Wiele z tych firm, nieprawidłowo prognozując, wyprodukowało nadwyżkę chipów w latach 2021 i 2022, spodziewając się dużej sprzedaży w związku z rosnącym trendem pracy zdalnej spowodowanym przez pandemię Covid-19. Jednak z wygaszeniem pandemii popyt spadł, co zaowocowało załamaniem rynku na przełomie 2022 i 2023 roku. Firmy pozostały z ogromnymi zapasami, które trudno było sprzedać, a te produkty tracą na wartości z upływem czasu.

Brak inwestycji staje się kolejnym problemem, zwłaszcza dla mniejszych firm. Stany Zjednoczone ograniczyły inwestycje w chińskie przedsiębiorstwa półprzewodnikowe (a także w obszary związane ze sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi), a europejscy inwestorzy nie są skłonni angażować środków w chińskie firmy produkujące chipy objęte amerykańskimi sankcjami.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińska branża półprzewodników upada? Każdego dnia zamyka się ponad 30 producentów

 0