Chińska firma uniewinniona w procesie o kradzież tajemnic amerykańskiego Microna

Chińska firma uniewinniona w procesie o kradzież tajemnic amerykańskiego Microna

Według raportu Bloomberga, chiński producent półprzewodników Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. został uniewinniony w procesie o szpiegostwo gospodarcze, który rozpoczął się w 2018 roku.

W 2018 roku, za czasów administracji Trumpa, Departament Sprawiedliwości oskarżył o szpiegostwo gospodarcze nie tylko Fujiana Jinhua, ale także dwóch inżynierów z tajwańskiej fabryki UMC. Prokuratorzy twierdzili, że Fujian Jinhua spiskował z tymi inżynierami, którzy wcześniej pracowali w Micron, w celu przejęcia projektu chipa pamięci Micron. Jednak żaden z oskarżonych nie stanął przed sądem, ponieważ ani Chiny, ani Tajwan nie mają umów ekstradycyjnych z USA, mimo że Tajwan jest kluczowym sojusznikiem USA.

Wyrok "niewinny" może być oznaką, że wojna handlowa między USA a Chinami zaczyna słabnąć. Mimo że sprawa rozpoczęła się za czasów administracji Trumpa, administracja Bidena kontynuowała ją w ramach szerszych wysiłków na rzecz proaktywnej obrony amerykańskiej własności intelektualnej. 

UMC została również oskarżona w osobnym procesie o szpiegostwo gospodarcze i kradzież tajemnic handlowych. Sprawa ta zakończyła się w 2020 roku, kiedy UMC zawarło ugodę, w wyniku której wycofano zarzuty o szpiegostwo, a tajwańska firma zobowiązała się zapłacić 60 milionów dolarów. Następnie UMC wspierało Departament Sprawiedliwości w jego sprawie przeciwko Fujian Jinhua. Jednak nawet ta pomoc nie wystarczyła, aby wygrać sprawę przeciwko Fujian Jinhua. Gdyby zarzuty o szpiegostwo przeciwko UMC zostały utrzymane, mogłoby to mieć znaczący wpływ na wynik procesu.

Micron nie był zbyt chętny do kontynuowania oskarżenia przeciwko Fujianowi Jinhua. Obie firmy osiągnęły ugodę cywilną w grudniu, w której wycofały swoje wzajemne roszczenia. To sugeruje, że Micron niekoniecznie dążył do ukarania Fujiana Jinhua. Proces cywilny, który rozpoczął się w 2017 roku, był odrębny od procesu karnego, więc nie miał związku z zarzutami o szpiegostwo.

Micron nadal inwestuje w swoją działalność w Chinach, co sugeruje, że chce uspokoić sytuację. Jednakże nadal istnieją kwestie do rozwiązania, ponieważ produkty pamięci Micron są zakazane dla "operatorów krytycznej infrastruktury informatycznej", a firma jest obecnie pozwaną w sprawie naruszenia patentu przeciwko YMTC — największemu chińskiemu producentowi NAND.

Gdyby Fujian Jinhua został uznany za winnego szpiegostwa gospodarczego, groziłoby mu 20 miliardów dolarów kary. Chociaż Stany Zjednoczone prawdopodobnie nie mają mechanizmu, który naprawdę zmusiłby chińską firmę do zapłaty, niewątpliwie uniemożliwiłoby to Fujian Jinhua prowadzenie jakiejkolwiek działalności w USA.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińska firma uniewinniona w procesie o kradzież tajemnic amerykańskiego Microna

 0