Chiński 128-rdzeniowy procesor Yitian 710 wykreślony z rankingów

Chiński 128-rdzeniowy procesor Yitian 710 wykreślony z rankingów

SPEC Committee wykreśliło ze swojego rankingu rekord świata chińskiego procesora Yitian 710 w benchmarku CPU 2017, powołując się na problemy z dostępnością tego układu. 

Alibaba zaprezentowała swój imponujący 128-rdzeniowy procesor wykonany w litografii N5 od TSMC około rok temu. Na od początku robił bardzo duże wrażenie, bijąc kilka rekordów świata, ale wiele osób podkreślało bardzo ograniczoną dostępności próbek Preview, nawet w chmurze Alibaba.

Alibaba zaprezentowała swój imponujący 128-rdzeniowy procesor wykonany w litografii N5 od TSMC około rok temu.

„SPEC ustaliło, że ten wynik nie jest zgodny z wytycznymi SPEC OSG dotyczącymi ogólnej dostępności oraz regułami uruchamiania i raportowania benchmarku SPEC CPU 2017” — czytamy w oświadczeniu organizacji. „Przede wszystkim zgłaszający powiadomił SPEC, że nie zostały spełnione wymagania dotyczące ogólnej dostępności”. Nie wiemy, czy brak dostępności nastąpił z powodu sankcji Stanów Zjednoczonych wobec chińskiego sektora półprzewodników, ale wydaje się, że może to być źródłem problemu.

Alibaba twierdzi, że Yitian 710 może osiągnąć wynik 440 liczb całkowitych w SPECint2017, co jest porównywalne z wydajnością maszyny dwuprocesorowej napędzanej 32-rdzeniowym procesorem Intel Xeon Platinum 8362 (64 rdzenie przy 2,80 GHz). Ten imponujący rezultat został rzekomo uzyskany na sprzęcie, który był ledwo dostępny nawet dla użytkowników chmury Alibaba. Problem polega na tym, że ten poziom wydajności jest wystarczający, aby podlegać nowym amerykańskim przepisom eksportowym.

Serwer SoC Yitian 710 zawiera około 60 miliardów tranzystorów, co czyni go jednym z najbardziej złożonych procesorów, jakie kiedykolwiek opracowano. CPU jest produkowane przez TSMC przy użyciu procesu technologicznego N5 (klasa 5 nm), który podlega sankcjom USA przeciwko chińskim sektorom półprzewodników i superkomputerów.

I chociaż amerykańskie sankcje przeciwko chińskiemu przemysłowi półprzewodnikowemu są dobrze znane, chiński gigant może mieć jeszcze jeden problem. Taki chip zawierający 60 mld tranzystorów byłby bowiem podatny na niski uzysk z produkcji, co oznacza, że ​​wyższy procent niż normalnie produkowanych chipów trafi do kosza. Alibaba pośrednio potwierdziła, że jego SoC nie działa zgodnie ze specyfikacją, gdy firma dostarczyła kilku wybranym partnerom próbki SoC do testów w chmurze. Być może problemy z uzyskiem są powodem, dla którego nie udało się zdobyć wystarczającej liczby chipów do wdrożenia. Tak czy inaczej, brak dostępności spowodował, że Yitian 710 został usunięty z rankingu SPEC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński 128-rdzeniowy procesor Yitian 710 wykreślony z rankingów

 0