Chiński gigant półprzewodników ma problemy? Zyski spadły aż o 80%

Chiński gigant półprzewodników ma problemy? Zyski spadły aż o 80%

Firma Semiconductor Manufacturing International Cooperative (SMIC) ogłosiła w ostatni czwartek ogromny 80% spadek zysku w trzecim kwartale, co stanowi największy taki spadek od 2019 roku. SMIC, będący największym chińskim producentem układów scalonych, niedawno przyciągnął uwagę jako producent chipsetu do najnowszego flagowego telefonu Huawei.

SMIC najwyraźniej stawia na poprawę warunków w przyszłym roku.

Według ogłoszonego raportu, zyski netto firmy SMIC w trzecim kwartale spadły o 80% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Przychody w tym kwartale wyniosły 1,62 miliarda dolarów, co stanowi 15% spadek w porównaniu do 1,91 miliarda dolarów zanotowanego rok wcześniej. Zysk netto spadł z 165,1 mln dolarów w trzecim kwartale 2022 roku do 93,98 mln dolarów w trzecim kwartale 2023 roku. Mimo tego niepokojącego spadku, firma SMIC wyraziła optymizm co do przyszłych wyników. Prognozuje się, że przychody w czwartym kwartale mogą wzrosnąć o 1–3% w porównaniu z trzecim kwartałem. To zapewne stanowi próbę zrównoważenia wyników i poprawy sytuacji finansowej przed zakończeniem roku.

SMIC bagatelizuje wyniki i spodziewa się wkrótce stabilizacji popytu na chińskie półprzewodniki, podnosząc swoją prognozę rocznych wydatków inwestycyjnych do około 7,5 miliardów USD.

„Uważamy, że w przyszłości popyt na półprzewodniki będzie w dużej mierze zależał od możliwości produkcyjnych zapewnianych przez lokalne firmy. Jesteśmy przekonani, że znaczne moce produkcyjne, które stworzyliśmy, będą potrzebne naszym klientom” – powiedział współdyrektor generalny SMIC, Zhao Haijun.

Nazwa chińskiego producenta półprzewodników stała się powszechnie znana po premierze Huawei Mate 60 Pro w sierpniu tego roku. Z raportu Bloomberga wynika, że nowy chipset Huawei Kirin, używany w tym flagowym modelu, jest produkowany przez firmę Semiconductor Manufacturing International Cooperative (SMIC). Nowy układ Kirin, który wspiera technologię 5G, znalazł zastosowanie w najnowszych smartfonach Huawei, w tym w popularnym modelu Huawei Mate 60 Pro. To wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia, gdyż od 2019 roku Stany Zjednoczone umieściły Huawei na czarnej liście, co ograniczało możliwość zakupu amerykańskich technologii, w tym chipsetów i usług oprogramowania niezbędnych do produkcji nowych smartfonów.

W 2020 roku USA poszerzyły zakres sankcji, obejmując również SMIC. W wyniku tych ograniczeń Huawei nie może korzystać z nowych projektów chipsetów od producentów, takich jak TSMC, a SMIC utraciło dostęp do najnowszych maszyn do produkcji półprzewodników z obszaru amerykańskiego.

Niemniej jednak, pomimo amerykańskich sankcji, Huawei zdołał wprowadzić na rynek model Huawei Mate 60 Pro z nowym chipsetem Kirin 9000s, który według informacji jest produkowany w zaawansowanej technologii 7 nm. To zauważalnie przywraca funkcję dostępu do sieci 5G w smartfonach Huawei, która zniknęła po amerykańskim zakazie w 2020 roku.

Huawei Mate 60 Pro od tamtej pory odnosi sukcesy sprzedażowe głównie na chińskim rynku, jedynym obszarze, na którym firma skoncentrowała się w promocji nowego urządzenia. Według wcześniejszych raportów, Huawei sprzedał około 1,6 miliona urządzeń w ciągu sześciu tygodni od premiery.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński gigant półprzewodników ma problemy? Zyski spadły aż o 80%

 0