Chiński Loongson wkracza na rynek GPU z nowymi iGPU

Chiński Loongson wkracza na rynek GPU z nowymi iGPU

Chińskie procesory i układy graficzne nie odnoszą jeszcze zbyt wielki sukcesów, ale wkrótce sytuacja może zacząć się zmieniać. Firma Loongson twierdzi, że ich procesory nowej generacji 3A6000 osiągnęły wzrost wydajności jednordzeniowej sięgający 68%, rywalizując z Zen 3 i Tiger Lake, a teraz firma wprowadza również własne iGPU.

Loongson wprowadza nowy układ LS2K2000, który zbudowano w oparciu o autorską mikroarchitekturę LoongArch oraz pierwszy własny procesor graficzny. SoC z założenia nie będzie powalał wydajnością i nie należy tutaj oczekiwać układu pozwalającego uruchamiać gry. Będzie to chip skierowany do aplikacji wbudowanych, posiada jedynie dwa rdzenie LA364, 64-bitowy interfejs pamięci DDR4-2400, PCIe 3.0, SATA 3.0, USB, Ethernet, audio i wszystko inne, czego można oczekiwać od prostego SoC. Nowością jest jednak LG120 GPU „niezależnie opracowany przez firmę Loongson, co jeszcze bardziej optymalizuje algorytm graficzny i wydajność”.

Chiński producent procesorów Loongson wprowadził swoje pierwsze iGPU i choć nie ma się czym chwalić w kwestii wydajności, to na uwagę zasługuje fakt, że jest to układ zaprojektowany i wyprodukowany całkowicie wewnętrznie, bazując na autorskiej architekturze.

Firma dotąd skupiała się wyłącznie na procesorach, więc pojawienie się autorskiego iGPU jest pewnym zaskoczeniem. Loongson najwyraźniej zaczyna stawiać kroki również w tę stronę, a mając gotowe iGPU, nawet niskiej wydajności, firma posiada bazę, na gruncie której może dalej się rozwijać.

LG120 GPU to zapewne bardzo podstawowy układ, inaczej jesteśmy niemal pewni, że Loongson nie omieszkałoby się chwalić sukcesem i możliwościami. Istotne jest jednak, że Chińczycy zaprojektowali i wyprodukowali układ własnymi siłami, bez pomocy firm spoza kraju. Firma zapowiada rywalizację z Zen 3 już w tym roku i możliwe, że za jakiś czas rzuci wyzwanie również w kategorii kart graficznych.
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński Loongson wkracza na rynek GPU z nowymi iGPU

 0