Chiński miliarder oskarżony o masowe oszustwa kryptowalutowe. To człowiek z otoczenia Trumpa

Chiński miliarder oskarżony o masowe oszustwa kryptowalutowe. To człowiek z otoczenia Trumpa

Ho Wan Kwok, znany również jako Guo Wengui lub Miles Guo, został aresztowany przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w środę. Śledczy oskarżają go o przeprowadzenie „rozległego i złożonego planu”, który polegał na pozyskiwaniu inwestycji poprzez fałszywe oświadczenia i deklaracje skierowane do setek tysięcy obserwujących go online.

Pochodzący z Chin Guo Wengui (miliarder z branży nieruchomości) opuścił Chiny w 2014 roku, gdy wokół jego działań narosło wiele kontrowersji, a do 2017 roku mieszkał w Nowym Jorku, stając się ostrym krytykiem chińskiego rządu i szerząc żywe teorie dotyczące swoich problemów oraz roli Pekinu w nich. Jego stanowisko wydaje się być przyczyną irytacji Pekinu. Think tank Australian Strategic Policy Institute wykrył nawet kampanię dezinformacyjną, wspieraną przez chińskie władze, która przedstawiała Guo jako „skorumpowanego i niegodnego zaufania”. Guo nawiązał w USA nowe znajomości, w tym ze Steve'em Bannonem - prawicowym prowokatorem, który był dyrektorem generalnym kampanii Donalda Trumpa na prezydenta USA, a następnie został starszym doradcą w Białym Domu. Guo był zagorzałym zwolennikiem rządu Trumpa i często wyrażał swoje poparcie w mediach społecznościowych. Był również członkiem prywatnego klubu Trumpa - Mar-a-Lago - i wspierał przedsięwzięcia, w których był zaangażowany Bannon. W 2020 roku, kiedy Bannon został aresztowany pod zarzutem oszustwa, znajdował się na jachcie Guo.

Guo Wengui - chiński miliarder, który uciekł z Chin do USA, okazał się oszustem. Naciągał on inwestorów, namawiając ich do zakupu rzekomo stabilnej kryptowaluty Himalaya Dollar. Zgromadził w ten sposób setki milionów dolarów.

Guo był również zaangażowany w poszukiwanie inwestorów do innych przedsiębiorstw, takich jak  Himalaya Exchange. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że giełda oferowała "rzekomo stabilną kryptowalutę o nazwie Himalaya Dollar... oraz monetę handlową o nazwie Himalaya Coin". Himalaya Exchange obiecała inwestorom, że w przypadku spadku wartości monety, pokryje wszelkie straty. Oczywiście te obietnice okazały się fikcyjne, ale Himalaya Exchange zdołała pozyskać około 262 milionów dolarów od inwestorów - wielu z nich zwabionych dezinformacją zamieszczoną na kontach Guo w mediach społecznościowych. Himalaya Exchange przeprowadziła później zawiłe transakcje, które wydają się miały na celu wzbogacenie Guo i jego współpracowników.

Z tego powodu Departament Sprawiedliwości oskarżył Guo i jego wspólników w środę o kilkanaście oszustw elektronicznych, oszustw związanych z papierami wartościowymi, oszustw bankowych i prania brudnych pieniędzy. Federacja ujawniła również, że przejęła około 634 milionów dolarów z kont bankowych powiązanych z Guo i jego wspólnikami. Najzabawniejsze jest to, że Guo złożył w lutym wniosek o... upadłość.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński miliarder oskarżony o masowe oszustwa kryptowalutowe. To człowiek z otoczenia Trumpa

 0