Chiński rynek zalewany niewydanymi procesorami Intela

Chiński rynek zalewany niewydanymi procesorami Intela

Wciąż czekamy na premierę 35 W i 65 W procesorów Intela 14. generacji dla stacjonarnych platform, ale jeśli kończy Wam się cierpliwość, to wystarczy zajrzeć na chiński rynek, który jest już zalewany takimi CPU. 

Intel ma problem ze sprzedażą swojego sprzętu przed premierą i ten powtarza się od lat. Zwykle gigant z Santa Clara nie przejmuje się tym problemem, udając, że go nie dostrzega, ponieważ nowy hardware wymaga wsparcia oprogramowania i towarzyszącego sprzętu w postaci płyty głównej lub kompatybilnego systemu BIOS. W przypadku serii Core 14. generacji nie stanowi to jednak przeszkody, więc sprzedawane przedpremierowo produkty są w pełni sprawne.

Niewydane dotąd procesory Intel 14. generacji można znaleźć na Goofish, chińskiej platformie przeznaczonej głównie do sprzedaży używanych produktów.

Niewydane dotąd procesory Intel 14. generacji można znaleźć na Goofish, chińskiej platformie przeznaczonej głównie do sprzedaży używanych produktów. Z pierwszych doniesień wynikało, że Core i3-14100, będący procesorem klasy podstawowej, jest już dostępny w Państwie Środka. Okazuje się, że takich procesorów z nowej serii jest znacznie więcej i bez problemu kupimy tu choćby Core i5-14400F, Core i5-14500 czy nawet 35 W model Core i5-14500T. 

14. generacja intel core

Trudno określić dokładne pochodzenie tych procesorów, ale Intel po nitce do kłębka może dotrzeć do źródła, biorąc pod uwagę, że wszystkie procesory dostępne na platformie mają widoczne kody QR. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem wydaje się, że są to tzw. próbki kwalifikacyjne wysyłane do różnych podmiotów zajmujących się sprzętem i oprogramowaniem przygotowujących się do nadchodzącej premiery, często z kilkutygodniowym lub nawet miesięcznym wyprzedzeniem. Ta praktyka wczesnego samplowania zazwyczaj obejmuje dystrybucję dziesiątek, a czasem setek procesorów, z których później wiele pojawia się na platformach takich jak Goofish.

Niebieski zespół nie potwierdził jeszcze, kiedy oficjalnie zostaną wypuszczone na rynek pozostałe procesory Core 14. generacji do komputerów stacjonarnych. Firma wprowadziła już kilka tygodni temu odblokowane jednostki o mocy 125 W, a na 14 grudnia zaplanowano specjalne wydarzenie, ale o ile nam wiadomo, dotyczy ono mobilnych serii Meteor Lake i Raptor Lake-HX. Spodziewamy się więc, że na nowe stacjonarne jednostki przyjdzie nam poczekać do początku roku i targów CES 2024. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński rynek zalewany niewydanymi procesorami Intela

 0