Chiński rząd banuje procesory Intela i AMD w rządkowych komputerach

Chiński rząd banuje procesory Intela i AMD w rządkowych komputerach

Chiński rząd zablokował użycie procesorów Intela i AMD w komputerach rządowych, podsycając trwające konflikty.

Wrogość USA i Chin mocno odbija się na rynkach technologicznych, zwłaszcza amerykańskich producentów chipów, takich jak NVIDIA i AMD, którzy odcinani są od bazy klientów w tym regionie. Wygląda na to, że Chiny wykonały kolejny ruch w tej wojnie ze Stanami Zjednoczonymi. 

Financial Times donosi, że rząd zakazał stosowania chipów Intela i AMD w swoich systemach, powołując się na obawy dotyczące prywatności.

Financial Times donosi, że rząd zakazał stosowania chipów Intela i AMD w swoich systemach, powołując się na obawy dotyczące prywatności i zapewniając, że ich systemy są wyposażone w „bezpieczny i niezawodny” sprzęt. Co więcej, rząd doradził także władzom lokalnym, aby zrezygnowały z Windows Microsoftu jako podstawowego systemu operacyjnego.

Chiny budują potegę. Wyprzedzają USA w 37 z 44 badań nad kluczowymi technologami

Posunięcie to nastąpiło po tym, jak chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych opublikowało listę procesorów zgodnych z polityką rządu, obejmującą wszystkich chińskich bliżej nieokreślonych producentów, ale spekuluje się, że na szczycie listy znalazły się takie firmy jak Huawei i Phytium. Niemal natychmiastowe zbanowanie Intela i AMD było rzeczywiście zaskoczeniem, ale można było się tego spodziewać w nieco dalszej perspektywie, ponieważ chiński przemysł technologiczny osiągnął stan „izolacji” od rynków międzynarodowych i aby z tym walczyć, zaczął masowo wdrażać własne rozwiązania, zwłaszcza w dobie szału na AI i odcięciu ich od najmocniejszych GPU NVIDII. 

Dla Intela i AMD jest to rzeczywiście niepokojąca sytuacja, ponieważ zakaz wydany na szczeblu rządowym oznacza, że ​​chiński rząd może posunąć się nawet do zbanowania ich na rynkach konsumenckich, jeśli konflikt będzie się zaostrzał. Oznacza to również ogromne straty finansowe, ponieważ według doniesień Intel generował 27% swojej rocznej sprzedaży w Chinach. Jednak dla firm takich jak Huawei czy Loongson, które szybko rozwijają swoje rodzime procesory, może to w końcu oznaczać popularyzację, co zwiększy tempo innowacji oraz badań i rozwoju w ich liniach produktów.

Jak to się mówi, sytuacja jest rozwojowa i raczej nie ma co liczyć na szybkie rozwiązanie konfliktu między USA i Chinami. Obydwa kraje intensywnie inwestują w swój arsenał technologiczny, a administracja Bidena napędza rozwój poprzez ustawę CHIPS, zachęcającą do rozwoju krajowego półprzewodników dla firm takich jak Intel poprzez ogromne dotacje. Chiny zresztą działają podobnie, starając się nadrobić braki technologiczne.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński rząd banuje procesory Intela i AMD w rządkowych komputerach

 0