Chiny ogłosiły uruchomienie swojego pierwszego "autorskiego" systemu operacyjnego typu open source dla komputerów. Krok ten jest częścią wysiłków Pekinu mających na celu zmniejszenie zależności od zagranicznych technologii w obliczu wzmożonej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.
OpenKylin został zaprojektowany jako rywal dla systemów Windows i MacOS.
Nowy system, nazwany OpenKylin, ma stanowić alternatywę dla powszechnie używanych systemów Windows i MacOS. Państwowe media informują, że wcześniejsze wersje tego oprogramowania zostały już z powodzeniem wdrożone w komputerach niektórych departamentów rządowych. Ta aktualizacja nastąpiła tuż przed wizytą sekretarza skarbu USA, Janet Yellen, w Pekinie, gdzie spotkała z chińskimi urzędnikami, a celem była próba ustabilizowania relacji między dwoma wiodącymi gospodarkami światowymi.
OpenKylin to OS z otwartym kodem źródłowym, co według rządu Chin, stawia go znacznie wyżej niż systemy Windows i MacOS.
Użytkownicy OpenKylin mają pełny dostęp do kodu źródłowego oprogramowania i mogą go dowolnie modyfikować, w przeciwieństwie do firm Microsoft i Apple, które utrzymują swoje systemy Windows i MacOS w tajemnicy. Chiny od dawna uważały tę brak przejrzystości za słabość, która w ostatnich latach została wzmocniona przez napięcia geopolityczne ze Stanami Zjednoczonymi.
OpenKylin, nazwany na cześć legendy z chińskiej mitologii, opiera się na popularnym systemie operacyjnym Linux typu open source. Pomimo chęci Pekinu do stworzenia własnego systemu operacyjnego, Windows nadal jest dominujący na większości komputerów w Chinach.
Chiny stawiają na open-source, bo obawiają się... szpiegowania
Władze Chin poszukiwały szczególnie alternatyw dla komputerów o wysokim poziomie bezpieczeństwa, takich jak te wykorzystywane przez wojsko. Według informacji podanych przez państwową telewizję CGTN, poprzednie wersje OpenKylin zostały już użyte w chińskich programach kosmicznych, w tym w misjach Chang'e Lunar i Tianwen Mars.
W 2017 roku Microsoft wprowadził specjalną wersję systemu Windows dla chińskiego rządu we współpracy z lokalną spółką joint venture, aby rozwiać obawy dotyczące bezpieczeństwa.
Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei, który jest zagrożony amerykańskimi sankcjami, wprowadził w 2021 roku system operacyjny HarmonyOS dla smartfonów i tabletów po utracie licencji na system Android należący do Google.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiński system OpenKylin z otwartym kodem źródłowym ma walczyć z Windowsem i MacOS