Chińskie AI od Alibaby potrafi zdiagnozować koronawirusa w kilka sekund

Chińskie AI od Alibaby potrafi zdiagnozować koronawirusa w kilka sekund

Alibaba jest u nas najlepiej znana jako chińska wersja Allegro, ale to coś więcej niż tylko internetowa platforma sprzedażowa. Firma opracowała sztuczną inteligencję, która może zidentyfikować nowego koronawirusa z 96-procentową dokładnością i to znacznie szybciej niż zrobiłby to człowiek. Nikkei Asian Review donosi, że algorytm diagnozowania został opracowany przez utworzony w 2017 roku instytut badawczy Alibaba Damo Academy. Algorytm został wytrenowany przy pomocy wyników ponad 5000 potwierdzonych przypadków koronawirusa i może identyfikować różnice w skanach tomografii komputerowej między pacjentami zakażonymi COVID-19 a pacjentami ze zwykłym zapaleniem płuc z 96-procentową dokładnością.

Alibaba stworzyła algorytm sztucznej inteligencji, który w ciągu sekund potrafi zdiagnozować koronawirusa na podstawie tomografii komputerowej, co człowiekowi zajmuje kilka do kilkunastu minut. System jest wdrażany w chińskich szpitalach.

Sztuczna inteligencja może być szczególnie pomocna ze względu na szybkość, z jaką może postawić diagnozę. Może zakończyć proces identyfikacji w ciągu 20 sekund, podczas gdy lekarzowi zwykle zajmuje od 5 do 20 minut, aby przeanalizować wynik tomografii komputerowej, który czasami może obejmować ponad 300 zdjęć. Twórcy algorytmu stwierdzili, że zawiera on również "najnowsze wytyczne dotyczące leczenia i niedawno opublikowane badania".

Alibaba twierdzi, że ponad 100 szpitali przyjmie nowy system w prowincjach Hubei, Guangdong i Anhui, z których wszystkie odnotowały dużą liczbę infekcji. Zdolność dokładnego diagnozowania osób z koronawirusem w szybszym tempie może złagodzić oblężenie szpitali w Chinach. Może to również pozwolić pracownikom spędzić więcej czasu na leczeniu zainfekowanych. Koronawirus rozprzestrzenia się na kolejne kraje, więc szybkość diagnozowania bez obciążania lekarzy może być dodatkową i istotną pomocą. Epidemia wpływa mocno na światową gospodarkę, jak również na społeczeństwo. Nic dziwnego, że firmy również starają się pomagać w każdy możliwy sposób, choćby tworząc aplikacje pomagające unikać miejsc, gdzie przebywały osoby zarażone.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińskie AI od Alibaby potrafi zdiagnozować koronawirusa w kilka sekund

 0