USA od jakiegoś czasu stara się ograniczać zdolność Chin do produkcji zaawansowanych układów scalonych, ale według niezależnego think tanku Państwo Środka wciąż wyprzedza Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o badania nad 37 z 44 kluczowych i powstających technologii, w tym AI, obrony i technologii kwantowej.
Insider donosi, że Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI) z siedzibą w Canberze uważa, że Chiny mają „ogromną przewagę” nad Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o badania w zakresie większość krytycznych i nowych dziedzin technologii. ASPI wymienia niektóre obszary, w których Chiny przewodzą Stanom Zjednoczonym i pojawiają się tu obronność, przestrzeń kosmiczna, robotyka, energetyka, środowisko, biotechnologia, sztuczna inteligencja, zaawansowane materiały i kluczowe obszary technologii kwantowej.
Australijski Instytut Polityki Strategicznej (ASPI) uważa, że Chiny mają „ogromną przewagę” nad Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o badania w zakresie większość krytycznych i nowych dziedzin technologii.
Think tank zauważa, że w przypadku niektórych z tych technologii dziesięć wiodących instytucji badawczych ma swoje siedziby w Chinach i łącznie generuje dziewięć razy więcej ważnych prac badawczych niż drugi w rankingu kraj, którym przeważnie są Stany Zjednoczone. Szczególnie niepokojące dla Ameryki może być to, że dwa obszary, w których Chiny naprawdę przodują, to obronność i technologie związane z przestrzenią kosmiczną. ASPI pisze, że postępy Chin w zakresie pocisków hipersonicznych zdolnych do przenoszenia broni jądrowej zaskoczyły Stany Zjednoczone w 2021 roku.
Skąd tak duża przewaga Chin nad Zachodem? Po części wynika to z importu talentów i specjalistów. W raporcie zauważono, że jedna piąta jego istotnych badań została zrealizowana przez naukowców z wykształceniem podyplomowym w kraju Sojuszu pięciorga oczu (Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). Jednak większość postępów Chin wynika z przemyślanego i długoterminowego planowania polityki przez prezydenta Xi Jinpinga i jego poprzedników.
Krótkoterminowe skutki przewodnictwa Chin mogą sprawić, że zdławią one globalną podaż niektórych krytycznych technologii, podczas gdy długoterminowy wpływ może spowodować, że autorytarne państwo zyska większy globalny wpływ i władzę, co powinno dać do myślenia krajom Zachodu.
ASPI zaleca, aby rządy na całym świecie współpracowały w celu dogonienia Chin, choćby wydając wizy technologiczne, stosując „friend-shoring” oraz przyznając granty badawczo-rozwojowe między sojusznikami. Odnotowuje również korzyści płynące z większego finansowania dla tych sektorów i sugeruje, by rządy rozważyły ograniczenie możliwości przemieszczania się naukowców, którzy są ekspertami w pewnych dziedzinach, ponieważ „rekrutowanie personelu do kierowania programami badawczymi, na przykład w technologiach związanych z obronnością w państwach wrogich stanowi wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego kraju”.
Przy okazji warto odnotować, że jak wynika z ostatnich doniesień, chińskie firmy zapełniają magazyny sprzętem do produkcji chipów w ramach przygotowań do dalszych ograniczeń eksportowych ze strony USA i innych krajów. Dochodzą nas również słuchy, że Państwo Środka planuje wystrzelić 13 000 satelitów w ramach odpowiedzi na Starlink i zarazem w celu szpiegowania satelitów od SpaceX.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny budują potegę. Wyprzedzają USA w 37 z 44 badań nad kluczowymi technologami