Jeśli SSD to coraz częściej chiński. Tamtejsze firmy podbijają rynek, ale lider jest niezmienny

Jeśli SSD to coraz częściej chiński. Tamtejsze firmy podbijają rynek, ale lider jest niezmienny

Chińscy producenci dysków SSD zdobywają coraz większe udziały w rynku, napędzani rosnącym lokalnym popytem oraz wsparciem ze strony rządu. Według najnowszego raportu TrendForce, mimo tej rosnącej konkurencji, Kingston wciąż utrzymuje pozycję lidera, z udziałem rynkowym na poziomie 34%.

Wzrost udziału w rynku czołowych marek SSD

W 2023 roku udziały w rynku wiodących producentów SSD wzrosły z 59% do 72% w porównaniu z rokiem poprzednim. Kluczowym czynnikiem tego wzrostu była możliwość negocjacji korzystniejszych cen pamięci NAND Flash z dostawcami takimi jak Samsung, Kioxia, Western Digital, SK Hynix i Micron. Łączna sprzedaż dysków SSD w 2023 roku wyniosła 180 milionów sztuk, co stanowi wzrost o 3,7% rok do roku. Przyspieszenie sprzedaży było częściowo spowodowane obawami konsumentów o podwyżki cen w drugiej połowie roku, co skłoniło ich do wcześniejszych zakupów.

Dominacja Kingstona na rynku dysków SSD nie jest zaskoczeniem. Firma, z udziałem 34%, pozostaje niekwestionowanym liderem, daleko wyprzedzając konkurencję. Adata, z udziałem 11%, zajmuje drugie miejsce, jednak różnica między tymi firmami jest znacząca. Lexar plasuje się na trzecim miejscu, z takim samym udziałem rynkowym jak Adata. Na uwagę zasługują również dwie chińskie firmy – Kimtigo (9%) i Biwin (7%) – które zdobyły odpowiednio czwarte i piąte miejsce na światowym rynku SSD.

Trendforce ssd

Chińscy producenci rosną w siłę

Cztery z dziesięciu największych firm produkujących SSD to firmy chińskie, które łącznie mają około 23% udziału w rynku. Wzrost ten jest efektem postępów, jakie Chiny poczyniły w technologii NVMe, przechodząc z PCIe 4.0 na PCIe 5.0 oraz ulepszając lokalną produkcję NAND Flash dzięki bardziej konkurencyjnym technologiom produkcyjnym.

Cztery z dziesięciu największych firm produkujących SSD to firmy chińskie, które łącznie mają około 23% udziału w rynku.

Marki takie jak Kimtigo i Biwin, mimo że są mniej znane na arenie międzynarodowej, zdobyły znaczące udziały w rynku, głównie dzięki lokalnym klientom. TrendForce podkreśla, że chińskie firmy, mimo sankcji ze strony USA, czynią ogromne postępy w branży kontrolerów pamięci i NAND Flash, co może zwiastować dalszy wzrost w przyszłości.

Przyszłość chińskich producentów SSD

Choć Chinom może zająć jeszcze lata, aby osiągnąć pełną konkurencyjność względem gigantów technologicznych, takich jak TSMC, Intel czy Samsung, postępy w branży SSD i technologii pamięci kontrolerów są obiecujące. W miarę dalszego rozwoju chińskich marek, możliwe jest, że w przyszłości staną się one realnymi konkurentami dla takich firm jak Intel, NVIDIA czy AMD. Większa konkurencja na rynku zawsze przynosi korzyści konsumentom, co może oznaczać lepsze produkty i niższe ceny w nadchodzących latach. Ważne jest jednak, by niska cena nie odbiła się też na jakości, co często ma miejsce w przypadku chińskich produktów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeśli SSD to coraz częściej chiński. Tamtejsze firmy podbijają rynek, ale lider jest niezmienny

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł