Chiny grożą odcięciem sprzedaży iPhone jeśli Trump spełni swoją obietnicę wyborczą

Chiny grożą odcięciem sprzedaży iPhone jeśli Trump spełni swoją obietnicę wyborczą

Czasami rozgrywki polityczne mają także wpływ na sprzedaż dóbr elektronicznych, czego niedawnym przykładem był Brexit. Prezydent-elekt Donald Trump głośno mówił o sankcjach na Chiny przed wyborami. Tymczasem właśnie padła odpowiedź ze strony największego kraju i rynku na świecie.

Trump wspominał w kampanii o nałożeniu 45% taryfy celnej na eksport chińskich produktów do USA i nazwał ten kraj "manipulatorem". Przyszły prezydent USA chciał zaostrzyć handel z Chinami, w nadziei na ożywienie produkcji w USA. Chiński Global Times nie wierzy, że sam Trump zaimplementuje tak dlaeko idącą zmianę, aczkolwiek ostrzega, że tego typu zachowanie sparaliżuje handel w znacznym stopniu, a ponadto Chiny także nie pozostaną dłużne.

Ameryka straciłaby na między innymi sprzedaży Boeingów, amerykańskich aut (Chiny stanowią największy rynek samochodowy na świecie) oraz iPhone'ów. Dla perspektywy - przychody Apple z samych Chin za rok 2016 według portalu analitycznego Statista wynoszą 48,5 miliarda dolarów. Tam też właśnie amerykańska firma produkuje swój sprzęt. Trump już na początku roku prosił Apple także o przeniesienie produkcji z Chin do USA.

W świetle obecnego prawa prezydent USA może nałożyć taryfy celne na wybrane produkty w wysokości 15% ale nie dłużej niż na 150 dni - chyba że zaistnieje stan wyjątkowy. Chiny to największy partner w handlu z USA, ale zdaniem Trumpa pomiędzy tymi dwoma krajami jest wojna i Ameryka ją mocno przegrywa.

Global Times uważa, że wprowadzenie takich zmian zdewastuje wiele gałęzi przemysłu amerykańskiego. Analitycy i ekonomiści amerykańscy także przestrzegali przed wypowiadaniem ekonomicznej wojny. Chiński prezydent Xi Jinping rozmawiał w zeszłym tygodniu przez telefon z Trumpem, mówiąc, że jedynym słusznym torem jest współpraca. Chińskie media podają, że politycy pozostają w bliskim kontakcie i mają się spotkać w najbliższym czasie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny grożą odcięciem sprzedaży iPhone jeśli Trump spełni swoją obietnicę wyborczą

 0