Chiny: Hikvision dostarczył kamery z identyfikacją muzułmańskich studentów

Chiny: Hikvision dostarczył kamery z identyfikacją muzułmańskich studentów

Amerykańska grupa badawcza IPVM oskarżyła chińską firmę Hikvision, specjalizującą się w sprzęcie do monitoringu wideo, o zawarcie kontrowersyjnego kontraktu. Według zarzutów, firma miała opracować technologię, która umożliwi identyfikację muzułmańskich uczniów praktykujących post podczas Ramadanu na podstawie analizy ich rejestrów posiłków.

Hikvision potwierdziła wygraną w przetargu na swój projekt za pośrednictwem strony LinkedIn, jednak stanowczo zaprzeczyła, jakoby jej produkty miały zdolność analizy strumieni wideo w celu identyfikacji mniejszości etnicznych. Firma twierdzi, że „w ramach tego projektu nigdy nie opracowywano i nie wdrażano wspomnianych funkcji”. W oświadczeniu Hikvision zaznaczono, że firma została skontaktowana w związku z tą sprawą i udzieliła wyjaśnień, choć nie ujawniono, z kim odbyły się te rozmowy. Jednak chiński rząd potwierdził, że producent sprzętu monitorującego był zobowiązany do spełnienia wszystkich wymagań przetargowych. Kontrakt o wartości 9 milionów dolarów zakładał stworzenie pierwszej fazy systemu "inteligentnego kampusu" dla Uniwersytetu Minjiang w prowincji Fujian, który zakończył celebrację zakończenia projektu w grudniu 2022 roku.

Firma Hikvision wygrała przetarg na system „Inteligentnego kampusu”, który ostrzega w przypadku identyfikacji uczniów podejrzanych o post w czasie Ramadanu.

 

600-stronicowy przetarg zawiera plany dotyczące systemu o nazwie „Wspomagana analiza uczniów z mniejszości etnicznych”, mającego wspierać „podejmowanie decyzji” przez administratorów i wyposażonego w funkcję ostrzegającą administrację o uczniach podejrzanych o przestrzeganie postu, według doniesień IPVM. Oprócz tego, czy uczeń stosuje post, projekt inteligentnego kampusu Uniwersytetu Minjiang monitoruje i dostarcza kierownictwu szkoły rozległe informacje na temat codziennych nawyków i życia danej osoby, zgodnie z treścią przetargu.

Dane te obejmują szczegółowe informacje na temat wypożyczania książek, miejsc wypoczynku, korzystania z paszportów, działalności klubów studenckich, informacji o członkach rodziny oraz miejsc, w których poszczególne osoby składają wnioski o członkostwo w Komunistycznej Partii Chin. Mimo że motywy monitorowania przestrzegania postu mogą być różne, represje stosowane przez Pekin wobec muzułmanów budzą obawy, że Chiny pragną śledzić studentów przestrzegających świętego miesiąca Ramadan, podczas którego wierzący powstrzymują się od jedzenia i picia od świtu do zachodu słońca.

Chiny są szeroko oskarżane o naruszanie praw człowieka wobec mniejszości muzułmańskich, w tym o uwięzienie i pracę przymusową. Niektórym pracownikom rządowym zakazano przestrzegania postu, podobne dyrektywy otrzymali także urzędnicy służby cywilnej, studenci i nauczyciele w prowincji Xinjiang, gdzie większość stanowią muzułmanie.

W lipcu ubiegłego roku Hikvision podobno dostarczył chińskiemu rządowi technologię umożliwiającą identyfikację członków muzułmańskiej populacji ujgurskiej w ramach innego kontraktu o wartości 6 milionów dolarów. Hikvision zdementował ten raport, twierdząc, że funkcja identyfikacji nie jest dostępna od 2018 roku.

W 2014 roku rząd Chińskiej Republiki Ludowej wprowadził zakaz przestrzegania postu dla pracowników administracyjnych, studentów i wykładowców przrde wszystkim w prowincji Xinjiang, w której dominują muzułmanie. W wyniku tego zakazu, niektórzy Ujgurowie zostali skierowani do tzw. „obozów reedukacyjnych”. Jednocześnie rząd Chińskiej Republiki Ludowej prowadzi szeroko zakrojoną kampanię przeciwko islamowi, prowadząc działania takie jak burzenie meczetów i ich odbudowę w bardziej "chińskim" stylu architektonicznym. Ta polityka jest elementem szerszej strategii przeciwdziałania temu, co rząd Chin uważa za "trzy zła": terroryzm, ekstremizm religijny i separatyzm.

W prowincji Fujian, gdzie realizowany jest wspomniany projekt „Wspomagana analiza uczniów z mniejszości etnicznych”, mieszka niewielka społeczność muzułmańska. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny: Hikvision dostarczył kamery z identyfikacją muzułmańskich studentów

 0