Chiny importują rekordowe ilości półprzewodników pomimo światowych niedoborów chipów

Chiny importują rekordowe ilości półprzewodników pomimo światowych niedoborów chipów

Sytuacja z globalnym niedoborem chipów nie poprawi się w najbliższym czasie, a i przewidywania długoterminowe nie są zbyt optymistyczne. Pomimo tej sytuacji Chiny zaimportowały w zeszłym miesiącu rekordową liczbę półprzewodników: 58,9 miliarda sztuk o wartości około 35,9 miliarda dolarów, co jest właściwie efektem kryzysu i paradoksalnie mogło ten kryzys jeszcze pogłębić. Jak donosi South China Morning Postcałkowity import chińskich układów scalonych (IC) osiągnął w pierwszym kwartale 155,6 miliarda sztuk, o 33,6% więcej niż rok temu i był wart około 93,6 miliarda dolarów. Dla porównania, w pierwszym kwartale 2020 r. importowano 116,1 mld USD o wartości 72,1 mld USD.

Chiny gromadzą rekordowe ilości półprzewodników, co jest wywołane globalnym kryzysem i odcięciem od amerykańskiej technologii. Niestety takie masowe skupowanie i gromadzenie może jednocześnie pogłębiać niedobory chipów w niektórych sektorach.

Większość chipów składowanych w Chinach nie może być obecnie produkowana w tym kraju. Wraz z rosnącym popytem na produkty na całym świecie i ponownym otwarciem wielu sektorów gospodarek, chińskie firmy nie chcą przegapić okazji. Większym problemem są oczywiście sankcje handlowe nałożone na chińskie firmy przez rząd USA. Huawei odnotował pierwszy w historii kwartalny spadek przychodów za ostatni kwartał minionego roku, co jest bezpośrednią konsekwencją wprowadzenia wymaganych licencji na prowadzenie interesów z chińskim technologicznym gigantem.

W zeszłym tygodniu siedem kolejnych chińskich podmiotów zajmujących się superkomputerami zostało dodanych do tej samej listy, co Huawei "za prowadzenie działań sprzecznych z bezpieczeństwem narodowym lub interesami polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych", podczas gdy w zeszłym roku sankcje nałożono również na największego chińskiego producenta półprzewodników SMIC. W obliczu groźby odcięcia od technologii, Chińczycy gromadzą chipy, co jest praktyką zaostrzającą globalne problemy niedoborów, które osiągnęły już poziom krytyczny. Pekin niedawno zapowiedział, że zniesie opłaty na importowane części i półprzewodniki do 2030 roku, jednak Chiny planują zmniejszyć swoją zależność od zagranicznych producentów i wykorzystywać więcej krajowych chipów do 2025 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny importują rekordowe ilości półprzewodników pomimo światowych niedoborów chipów

 0