Chiny inwestują 2,2 mld dolarów w rozwój SMIC, jako konkurencję dla TSMC

Chiny inwestują 2,2 mld dolarów w rozwój SMIC, jako konkurencję dla TSMC

Teraz, gdy prezydent USA Donald Trump ma kontrolę nad wysyłką półprzewodników do Huawei, ten ostatni będzie musiał znaleźć alternatywę, jeśli chce nadal produkować telefony z wyższej półki. Producent już od jakiegoś czasu wprowadzał plan ratrunkowy, którego elementem było przeniesienie produkcji chipów do telefonów klasy średniej do chińskiej fabryki SMIC. Jest ona największą tego tyypu placówką w Chinach, a ponieważ produkuje układy scalone przy użyciu sprzętu całkowicie objętego chińską własnością intelektualną, USA nie mają nic do powiedzenia w kwestii zakazów wobec Huawei. Problem polega na tym, że w tej chwili najnowocześniejszy proces technologiczny SMIC to 14 nm, co wypada blado w porównaniu z 5 nm układami, które TSMC powinno dostarczyć do Huawei w najbliższym czasie dla serii Mate 40. 

Jeśli plan się powiedzie, Huawei zyska niezależnego od USA dostawcę ze swojego rodzimego rynku. Z drugiej strony będą uzależnieni od kontrolowanej przez rząd fabryki półprzewodników, co jeszcze bardziej zwiąże ich z partią rządzącą.

W piątek USA wprowadziły zmianę w regule eksportowej, która teraz blokuje Huawei wysyłanie chipów z każdej fabryki, która korzysta z amerykańskiego sprzętu do produkcji. Chociaż zmiana przepisów już obowiązuje, USA zezwalają, aby Huawei otrzymało zamówienia wykonane z wafli już będących w produkcji, o ile zostaną dostarczone nie później niż 120 dni od minionego piątku. Może to zapewnić wystarczającą liczbę mikroukładów Kirin 5 nm , aby zmontować sensowną liczbę telefonów Mate 40 i wprowadzić je do obrotu w IV kwartale. SMIC będzie musiało szybko dogonić TSMC. Bloomberg donosi, że Chiny zainwestowały 2,25 miliarda USD państwowych funduszy w rozbudowę fabryki, co pomoże SMIC wyprodukować najnowocześniejsze układy, jakich będzie potrzebować Huawei. 

SMIC prezentuje proces technologiczny N+1, który zbliża Chińczyków do 7 nm

Po dokonaniu zastrzyku kapitałowego, udział SMIC w tym konkretnym obiekcie spadnie z 50,1% do 38,5%. W fabryce wzrośnie wydajność produkcji wafli z 6000 wafli 14 nm miesięcznie do 35000. W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że SMIC produkuje już 14 nm układy Kirin 710A do telefonów Huawei średniej klasy, takich jak HonorPlay 4T. Harmonogram SMIC mówi, że wkrótce będą gotowi również do produkcji chipów 10nm i 7nm. Proces technologiczny oparty jest o zagęszczenie tranzystorów. Przy 14 nm około 35 milionów do 40 milionów tranzystorów mieści się w mm kwadratowym. Chipy 5 nm TSMC (takie jak Apple A14 Bionic i nadchodzący Kirin 1012) mieszczą 171,3 miliona tranzystorów w mm kwadratowy. Im więcej tranzystorów znajduje się w układzie, tym jest on bardziej wydajny i energooszczędny. Jeśli plan się powiedzie, Huawei zyska niezależnego od USA dostawcę ze swojego rodzimego rynku. Z drugiej strony będą uzależnieni od kontrolowanej przez rząd fabryki półprzewodników, co jeszcze bardziej zwiąże ich z partią rządzącą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny inwestują 2,2 mld dolarów w rozwój SMIC, jako konkurencję dla TSMC

 0