Chiny: Jakiekolwiek korzystanie z kryptowalut to przestępstwo

Chiny: Jakiekolwiek korzystanie z kryptowalut to przestępstwo

Chiny ponownie uderzają w kryptowaluty na terenie swojego kraju – tym razem orzeczeniem Najwyższego Sądu Ludowego, które otwiera drogę do ścigania karnego tych, którzy przeprowadzają transakcje kryptowalutami.

Wczorajsze orzeczenie sądu skupia się na „nielegalnym zbieraniu funduszy”. W Chinach termin ten odnosi się do zbierania pieniędzy za pomocą niekonwencjonalnych środków – takich jak pożyczki typu peer-to-peer, crowdfunding lub inne sposoby działające poza głównym nurtem systemu finansowego. Nowe orzeczenie rozszerza definicję nielegalnego pozyskiwania funduszy o transakcje w wirtualnych walutach, co oznacza, że ​​górnicy, handlowcy i spekulanci kryptowalutowi stoją teraz w obliczu długich kar więzienia i wysokich grzywien. Wynika to z ostrzeżenia wydanego w zeszłym tygodniu, że metaverse (jakkolwiek jest to w Chinach rozumiane) – nie może stać się źródłem nielegalnego pozyskiwania funduszy.

Chiny kolejny raz uderzają w kryptowaluty w swoim kraju. Orzeczenie Najwyższego Sądu pozwala ścigać za jakiekolwiek transakcje z udziałem kryptowalut. Jest to element walki z pozyskiwaniem pieniędzy poza oficjalnym nurtem finansowym, do czego zalicza się również croundfunding i pożyczki peer-to-peer.

W efekcie takiego orzeczenia władza zyskuje kolejne narzędzie do egzekwowania kilku wcześniejszych zakazów dotyczących kryptowalut. Chiński rząd walczy z kryptowalutami, podobnie jak z innymi usługami finansowymi, które są zdecentralizowane. To właśnie ta decentralizacja i problemy z nadzorem są największym problemem, dla rządu, który jest przyzwyczajony do ścisłej kontroli.

Taka polityka i dążenie do maksymalnego monitorowania sektora finansowego (jak i innych) było powodem odrzucenia oferty IPO Ant Group, zajmującej się finansami spółki zależnej od giganta Alibaba. Firma szykowała ofertę pożyczek peer-to-peer, które Komunistyczna Partia postrzegała, jako zbyt trudne do monitorowania. Jack Ma, CEO Alibaba skrytykował decyzję z rządu, po czym nieoczekiwanie przestał się pojawiać publicznie, co było ówcześnie głośno komentowane w mediach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chiny: Jakiekolwiek korzystanie z kryptowalut to przestępstwo

 0